Culinary tourism: Factors that influence local food consumption motivation and their effects on travel intentions
Yemek turizmi: Yöresel yiyecek tüketimi motivasyonunu etkileyen faktörler ve bu faktörlerin seyahat niyetlerine etkisi
  1. Tez No: 473302
  2. Yazar: BİRCE GÜRBAŞKAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bir yemek turizmi bölgesini ziyaret eden turistlerin yöresel yiyecek tüketimi motivasyonunu etkileyebilecek faktörler, turizm literatüründe oldukça belirsizdir. Bu çalışma, yöresel yiyecekler tatma amacıyla yapılan seyahatlerin nomolojik ağını, yani yöresel yiyecek tüketimi motivasyonun ve buna etki eden faktörlerin, turistlerin yöresel yiyecek tüketmek amacıyla bir yöreye seyahat etme niyetlerini etkileyip etkilemediğini araştırmayı amaçlamıştır. İrdelenen değişkenler, Gıda Neofobi Ölçeği ve Gıda İlginliği Ölçeği ile, yemek ile ilgili kişilik özellikleri ve dışa dönüklük ve yeni deneyimlere açıklık gibi kişilik özelliklerini içeren Büyük Beşli kişilik özelliklerini ilintili parametreleri içermektedir. Bunun yanında bir bölgenin yemek imajı ve genel imajı ile ilgili kavramlarının bu ilişkideki olası etkisini de incelemektedir. Araştırma kapsamında, İstanbul'da yaşayan 562 yetişkinin katılım gösterdiği nicel bir çevrimiçi anket gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, yöresel yiyecek tüketimi motivasyonuyla ilişkili spesifik değişkenlerin, yeni deneyimlere açıklık, gıda ilginliği ve gıda neo-fobisi olduğunu göstermiştir. Katılımcıların yöresel yiyecek tüketimine gıda ilginliği ve motivasyonu, özellikle yöresel yiyecekler tatmak için bir destinasyona gitme isteğiyle ilintilidir. Ek olarak, katılımcının belirli yöreye ait yemek imajının güçlü olması durumunda, yemek imajının – özellikle - gıda neofobisi ve yöresel yiyecek tüketimi amacıyla motivasyon arasındaki ilişkiyi etkilediği bulgulanmıştır. Araştırma sonunda ortaya konan sonuçlar, yemek turizmi ile ilgili kişilik özellikleri ve motivasyon ile seyahat eğilimleri arasında sağladığı bulgular sayesinde turizm pazarlamacılarının küresel turizm pazarında rekabet edebilmesi için kullanabilecekleri, turistlerin yemek turizmine katılma niyetini açıklayan etkenler hakkında bilgi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The factors that might influence potential gastronomy tourism travellers to visit a food tourism destination are quite vague in tourism literature. This study aimed to understand the nomological network of culinary travel, namely the antecedents for local food consumption motivation and whether the motivation influences tourists' intentions to travel to a destination for local food consumption. The variables included the Big Five personality traits of extraversion and openness to experience, food-related personality traits measured by the Food Neophobia Scale and Food Involvement Scale, as well as destination image and food image. The study followed a quantitative online survey design distributed among adult participants living in Istanbul, with a resulting sample of 562 participants. The results demonstrated that the specific variables that related to local food consumption motivation were openness to experience, food involvement and food neo-phobia. Food involvement and motivation to local food consumption related to the participants' willingness to travel to a destination specifically for food. Additionally, the participants' food image moderated the relationship between food neophobia and motivation for local food consumption, especially when a participant had a strong food image of a particular place. The findings provided information regarding the personality traits and motivational factors that lead to intention to travel for the purpose of culinary tourism that may be used by professionals in the tourism industry to manage effective marketing plans in the competitive marketplace.