Çalışanların özerklik düzeylerinin performansları üzerindeki etkisi: Transaksiyonel analiz (İşlemsel olay çözümlenmesi) ışığında bir alan araştırması
The effect of employees' autonomy level on their performance: A field research in the light of transactional analysis
  1. Tez No: 515006
  2. Yazar: BUKET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma özel sektör çalışanlarının Transaksiyonel Analiz kuramı kapsamınında incelenen özerklik düzeylerinin performansları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın örneklemini özel sektör çalışanı 104 beyaz yakalı oluşturmaktadır. Bu kapsamda özerklik kavramının, kişinin diğerleri ile bağlantı kurma ve kendisi ile bağlantı kurma olmak üzere iki boyutu ele alınmıştır. Performans değerlendirme kavramı ise özdeğerlendirme ve yönetici değerlendirmesi biçimleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre özerklik kavramının diğerleri ile bağlantı kurma boyutunun, kişilerin kendi performansları hakkında yöneticileri ile aynı değerlendirmeyi yapmaları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the autonomy levels examined in the context of transactional analysis theory of private sector employees on performance. The sample of implementation is the 104 white-collar employees in private sector. In this context, two dimension of concept of autonomy are handled as connect with others and connect with oneself. The concept of performance appraisal is examined at the type of self-appraisal and appraisal of manager. According to result obtained, it has been seen that the concept of autonomy dimension of connection with others has influence on the have same appraisals of employees' and their manager's about their performance.