Türkiye'de televizyonun sosyo-kültürel değişimdeki yeri ve sinemada temsili
The place of television in socio-cultural changes in Turkey and its representation in cinema
  1. Tez No: 515019
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GÜNGÖR ERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sinema filmleri dünün, bugünün ve geleceğin temsilleri olarak kabul edilmektedir. Bu temsillerin oluşturulmasında kullanılan hiçbir şey tesadüfi değildir. Sinema anlatısında kullanılan bütün görsel öğeler senaristin, yönetmenin, yapımcının hatta filmde oynayan oyuncunun dünya görüşüyle oluşan bir süzgeçten geçerek öznel olarak konumlandırılabilmektedir. Nesnel olan tek şey ise bilim-kurgu ve fantastik türleri haricinde bu görsel öğelerin anlatılan tarihsel süreçle uyumlu olması gerekliliğidir. Bu nedenle sinema filmleri belirtilen dönem içerisindeki kültürel yaşama ve teknolojiye aykırı materyaller sunamaz. Bahsi edilen dönemde insanlar gündelik yaşantısında hangi araçları kullanıyorsa, sinema filmi de anlatısında mecburen aynı araçların kullanıldığı bir temsil sunmak zorundadır. Böylece film anlatısında kullanılan teknolojik araçlardan yola çıkılarak, filmin hangi döneme ait olduğu ve dönemin koşulları hakkında da çıkarım yapılabilir. Bu doğrultuda yapılan çalışma kapsamında 1970'ten günümüze Türkiye'de yaşayan insanların hayatının bir parçası olarak televizyonun sinemada nasıl temsil edildiği incelenmiştir. Çalışma kapsamında anlatı zamanı bakımından kronolojik sıralamayla“Canım Kardeşim”(1973),“Vizontele Tuuba”(2004),“Masumiyet”(1997) ve“Kanal-i-zasyon”(2009) filmleri dönemsel olarak toplumsal pratiklerin ötesinde televizyonun değişen süreç içerisinde nasıl konumlandırıldığını anlayabilmek için çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a widely known fact that movies are the representations of the past, present and future. During the preparation of these representations, nothing is used by coincidence. All the visual elements used in the narration of a movie are placed subjectively passing through the scriptwriter's, director's, producer's and even the actor's or actress' conception of the world. However, except for the science-fiction or fantastic movies, all the visual elements have to have an accordance with the history mentioned in the narration and this is the only thing that is objective in a movie. This is the reason why all the movies can not represent any items contrary to the cultural structure and technology of the mentioned time. It is necessary for a movie to represent the daily life items which belong to the period referred in the narration. Therefore, the technological items used in the narration can also be used as the clues to define the referred historical period and the living conditions then. In this direction, this study aims to figure out how television, which has been a part of daily life in Turkey since 1970's, is represented in cinema. Within the scope of this study, in a chronological order, the movies“Canım Kardeşim (1973)”,“Vizontele Tuuba (2004)”,“Masumiyet (1997)”and“Kanal-i-zasyon (2009)”are analysed to figure out how television has taken a part in social life during the every passing year since 1970's and how it has been represented in cinema in the changing periods.