Worldviews and ideological orientations: An integration of polarity theory, dual process model, and moral foundations theory
Dünya görüşleri ve ideolojik yöenlimler: Kutuplaşma kuramı, ikili süreç modeli ve ahlaki temeller kuramının bütünleştirilmesi
  1. Tez No: 515041
  2. Yazar: GÜLDEN SAYILAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Politik psikoloji alanındaki araştırmacılar bugüne kadar politik ideolojilerin temelinde yatan psikolojik etmenleri incelemişler ve ideoloji kavramını daha iyi anlamamıza yardımcı olmuşlardır. Ancak, bu etmenlerin ideolojik yönelimlere dönüşme süreci hakkında öğrenilmesi gereken çok şey vardır. Bana göre, dünya görüşlerinin ideoloji hakkındaki çalışmalarla bütünleştirilmesi, çeşitli sosyopolitik inanış ve tutuma etki etmeleri ve her şey hakkındaki duygu ve düşüncelerden daha somut ve organize bir kavram olan ideolojik yönelime giden yolu göstermeleri bakımından değerlidir. Bu tez, Kutuplaşma Kuramı (Tomkins, 1963), İkili Süreç Modeli (Duckitt, 2001) ve Ahlaki Temeller Kuramı'nı (Haidt & Joseph, 2004; Graham, Haidt ve Nosek, 2009) ve bu kuramların dünya görüşleri ve ideolojik yönelimler arasındaki ilişkiye dair önermelerini derledikten sonra dünya görüşleri ve ideolojik yönelimler arasındaki ilişkileri inceleyen bütünleştirici bir modeli test etmektedir. Elde edilen bulgular İkili Süreç Modeli'nin bir parçası olan ikili sosyal dünya görüşlerinin Kutuplaşma Kuramı'nın iki dünya görüşü (hümanizm ve normativism) ile ahlaki temellerin (bireyselleştirici ve bağdaştırıcı temelleri) üzerinde şekillendiği ve bütüncül biçimde bireylerin ideolojik yönelimlerini belirledikleri şematik temeller olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Scholars in the field of political psychology examined the psychological factors that underlie political orientation and contributed greatly to our understanding of the concept. However, there is still more to learn on the processes by which these factors result in ideological orientations. Integration of worldviews in the study of ideology would be valuable since they have effects on a wide range of sociopolitical beliefs attitudes and they show the route from feelings and ideas about everything, to concrete and organized ideological orientations. After reviewing Polarity Theory (Tomkins, 1963), Dual Process Model (Duckitt, 2001) and Moral Foundations Theory (Haidt & Joseph, 2004; Graham, Haidt, & Nosek, 2009) and their postulations related to links between worldviews and ideological orientation, this thesis tests an integrative model examining the links between worldviews and ideological orientations. Results indicate that dual social worldviews of Dual Process Model constitute the schematic bases upon which the worldview constructs of Polarity Theory (i.e., humanism and normativism) and moral foundations (i.e. individualizing and binding moral foundations) build and predict the ideological orientations of individuals in an integrative manner.