Hilmi Ziya Ülken'e göre millet ve milliyet kavramı
- Tez No: 7677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Hilmi Ziya Ülken Türk düşünce tarihinde farklı bir millet anlayışına sahiptir. Millet, bir sosyal grup olarak, karmaşık bir yapıya ve değişen şartlara göre farklı unsurlara sahip bir cemiyet şeklidir. Sosyoloji tarihinde bu yüzden ırkçı, iktisatçı, coğrafyacı, hatta dilci millet tanımları yapılmıştır. Fakat bunlar Ülken'e göre, hep tek yönlü ve bazı durumlarda yanlıştır. Çünkü ileri, sürülen bu görüşler milletin temelini değil, yalnızca oldukça değişik olan şartlarını meydana getirirler. Anadolu'cu dünya görüşüne sahip olan Ülken, milletin yeni bir cemiyet şekli olduğunu belirtir. Millet ismini, verdiğimiz cemiyet, belirli bir toprak parçası ü- zerinde meydana gelir. İnsanlar tarih şuuru içinde mey dana getirdikleri değerler ile tir kültür birliği oluşturur. Bu kültür birliği içinde her cemiyet kendine has bir sosyal tip yaratır. Böylece millet meydana gelir. Ülken1 e göre millet, tarihi bir kuruluştur. milletin belirli sınırlar içinde belli tarihi seyir için de yoğrularak, kültür oluşturan ve böylece medeniyete katılan bir cemiyet şekli olduğunu düşünmektedir. İnsanlar Klan'dan sonra gelişerek millet safhasına ulaşırlar.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y Hilmi Ziya Ülken has a different concept of nation in Turkish History of Thaught. Nation, as a social group, a type of society that has different elements according to the complex structure and changing condi tions. So- far, there has been a lot. of ethnic, economic, geographical, even linguistic definitions. However, they are all one-sided definitions. According to Ülken, because these opinions consist not a nation» s base only a nations different conditions. Ülken, who has a national worldview, says that a nation is a new type of society. Society, that we called as a nation, exists on a certain land. People create a cultural union with their values that they has created in the historical conscience. In this cultural union, every society creates a particular social thpe, so a nation exists. According to Ülken, the history of nation is an organisation. He thinks that a nation a type of society which creates a culture by developing in certain bounda ries and a certain historical progress and so joins into the civilization. Nations are the society type of our age. After Klan, people reach by developing to the stage of nation.