Tiroid ilişkili orbitopati hastalarında uygulanan bilateral medial ve lateral orbital duvar dekompresyon operasyonunun orbita hacmi, orbital, retinal ve optik disk kan akım parametreleri ve göz hareketlerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bilateral medial and lateral orbital wall decompression surgery on orbital volume, orbital, retinal and optic disc blood flow parameters, and eye movements in patients with thyroid-related orbitopathy
- Tez No: 866899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN DERİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı inaktif tiroid orbitopatide (TO) dengeli orbita dekompresyonu (DOD) cerrahisinin klinik sonuçları ve cerrahinin orbital, retinal ve koroidal vasküler parametrelere olan etkisinin gösterilmesi birbirleriyle olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, girişimsel çalışmaya elektif orbita dekompresyon cerrahi endikasyonu olan 15 inaktif TO hastasının 30 orbitası dahil edilmiş ve DOD uygulanmıştır. Preoperatif, postoperatif 1. ay, 3. ay ve 6. ay muayenelerinde oküler parametreler (göz içi basıncı [GİB], Hertel ekzoftalmometresi ile proptozis ölçümü, Efron sınıflama sistemi ile konjonktival hiperemi, oküler kayma açısı, Gorman skoru ve ImageJ programı yardımıyla Hess testi değerlendirilerek oküler hareketlerin incelenmesi) yapılmıştır. Orbital kan akım parametreleri (renkli doppler ultrasonografi [RDUS] ile oftalmik arter [OA] ve santral retinal arter [SRA]“peak”sistolik volüm [PSV], end-diyastolik volüm [EDV] ve rezistans indeksi [RI]), retinal ve koroidal kan akım parametreleri (swept-source optik koherens tomografi [SS-OKT] ile subfoveal koroidal kalınlık [SKK] ve ImageJ programı ile OKT görüntülemede luminal, stromal ve total koroidal alan ölçümleri ile koroid vasküler indeks [KVİ] hesaplaması; swept-source OKT anjiyografi [SS-OKTA] ile maküler ve peripapiller süperfisyal [SKP], derin kapiller pleksuslar [SKP] ve koryokapillaris [KK] damar yoğunlukları) belirlenmiştir. Radyolojik görüntülemelerle (kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme [MRG] ile orbital yağ doku hacmi, orbital hacim, superior oftalmik ven [SOV] çapı ve bilgisayarlı tomografi [BT] ile sfenoid trigon hacmi) ile orbita yapısı değerlendirilmiştir. DOD öncesi ve sonrası oküler, orbita, oftalmik ve koroid kan akım parametrelerdeki değişimler birbiriyle kıyaslanmıştır. Bulgular: DOD ile ortalama Hertel ölçümlerinde 6.ayda 3,93±0,27 mm (min-maks: 1-6,5 mm) gerileme sağlandı (p0,05). Cerrahi sonrası primer bakışta yeni gelişen diplopi oranı %6,7 (n=1); bakış pozisyonlarında yeni gelişen diplopi oranı ise %13,3 (n=2) idi. RDUS parametrelerinde postoperatif 1. ay ile 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to demonstrate the clinical outcomes of balanced orbital decompression (BOD) surgery in inactive thyroid orbitopathy (TO) and its effect on orbital, retinal, and choroidal vascular parameters, and to evaluate the relationships between these parameters. Material and Methods: This prospective, interventional study included 30 orbits of 15 inactive TO patients who had an indication for elective orbital decompression surgery and underwent BOD. Ocular parameters (intraocular pressure (IOP), proptosis measurement with Hertel exophthalmometer, conjunctival hyperemia with Efron classification system, ocular deviation angle, Gorman score, and examination of ocular movements by Hess test using ImageJ software), orbital blood flow parameters (peak systolic volume (PSV), end-diastolic volume (EDV), and resistance index (RI) of the ophthalmic artery (OA) and central retinal artery (CRA) using color Doppler ultrasonography (CDUS)), retinal and choroidal blood flow parameters (subfoveal choroidal thickness (SCT) using swept-source optical coherence tomography (SS-OCT) and choroidal vascular index (CVI) calculation by measuring luminal, stromal, and total choroidal area with ImageJ software; macular and peripapillary superficial (SCP), deep capillary plexuses (DCP), and choriocapillaris (CC) vessel densities using SS-OCT angiography (SS-OCTA)), and radiological imaging (orbital fat volume, orbital bone volume, superior ophthalmic vein (SOV) diameter using contrast-enhanced magnetic resonance imaging (MRI), and sphenoid trigone volume using computed tomography (CT)) were evaluated preoperatively, and postoperatively at 1, 3, and 6 months. Changes in these parameters and their relationships were compared before and after surgery. Results: A significant reduction in average Hertel measurements was achieved at 6 months postoperatively by 3.93±0.27 mm (min-max: 1-6.5 mm) (p0.05). The rate of newly developed diplopia in primary gaze was 6.7% (n=1), and in gaze positions was 13.3% (n=2) postoperatively.