Tek taraflı neovasküler yaşa bağlı maküla dejenerasyonu olgularında diğer gözün sessiz koroidal neovaskülarizasyon açısından optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the fellow eye for silent coroidal neovascularization with optical coherence tomography angiography in unilateral neovascular age-related macular degeneration patients
- Tez No: 767319
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP KARAHAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tek taraflı neovasküler yaşa bağlı maküla dejenerasyonu olan hastalarda diğer gözde sessiz koroidal neovaskülarizasyon (sKNV) varlığını optik koherans tomografi (OKT) ve optik koherans tomografi anjiyografi (OKTA) ile saptamak, koroidal ve retinal vasküler akım parametreleri ile niteliksel ve niceliksel olarak değerlendirmek, bu parametrelerin en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), klinik yaşa bağlı maküla dejenerasyonu evresi açısından ilişkisini ortaya koymak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel özellikteki çalışmamızda tek taraflı eksudatif YBMD bulgusu olan 51 hastanın 102 gözü dahil edildi. Başlangıç ve altıncı ay izlemde demografik özellikler, oküler özellikler, EİDGK, OKT ile OKTA görüntülerinden subfoveal koroidal kalınlık (SKK), koroidal vasküler indeks (KVİ) hesaplanması, dış retinal ve koryokapiller düzeyde sKNV varlığı ile santral koryokapiller vasküler akım değerleri elde edilerek karşılaştırıldı. Karşılaştırmada eksudatif olan gözler ile eksudatif olmayan“diğer gözler”kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya 51 hastanın 102 gözü dahil edildi. Hastaların bir gözü eksudatif YBMD iken diğer gözü non-eksudatif YBMD idi. Yaş ortalaması 68,57±7,80 hesaplandı. Diğer göz muayene bulgularında başlangıçta EIDGK ortalaması logMAR 0,18 ±0,24; takip sonrası altıncı ay izlemde EIDGK ortalaması logMAR 0,17 ±0,24 oldu. Eksudatif göz muayene bulgularında ise başlangıçta EIDGK ortalama logMAR 1,19 ±0,84 iken altıncı ayda logMAR 1,15 ±0,81 oldu. Çalışmaya dahil edilen 51 hasta eksudatif YBMD tanısı ile AREDS hastalık evresine göre ileri evre kabul edildi. 51 hastanın diğer gözünde ise 17 (%33,3) bulgu saptanmadı, 29 (%56,9) hastada erken evre bulgular, 5 (%9,8) hastada ise orta evre bulgular saptandı. Altıncı ay izlemde de bu oran 15 (%29,4) bulgu yok iken 29 (%56,9) gözde erken evre, 7 (%13,7) gözde orta evre klinik bulgular saptandı. Takipteki 51 hastanın diğer gözleri içerisinde altı aylık takipte eksudatif bulgu gösteren ve tedavi endikasyonu gelişen olgu saptanmadı. Değerlendirilen diğer göz grubundaki 51 göz içerisinde EIDGK ortalaması ilk muayenede logMAR 0,18 ±0,20 ve izlem sonrası 0,17 ±0,20 bulundu. (p=0,907) SKK ilk ve altıncı ay izlem sonrası sırası ile 215,86±58,64 µm ve 210,94±56,96 µm idi. (p=0,386) KVİ; başlangıç izlem %65,65±4,21 ve altıncı ay izlemde %66,39±4,29 hesaplandı. (p=0,376) OKTA parametrelerinden vasküler akım alan ölçümünde ile 1500 µm, 3000 µm, 6000 µm'luk çaplı alanlarda sırasıyla ilk ve altıncı ay izlem olmak üzere 1062,73±115,01 µm ve 1022,12±192,66 µm; 4282,22±368,67 µm ve 4256,45±472,99 µm; 18107,37±1174,17 µm ve 18092,98±1824,53 µm değerlerinde ölçüldü. EİDGK, OKT ve OKTA parametreleri arasında altı aylık izlemde istatiksel anlam gösterilemedi. sKNV ilk muayenede 3 (%5,9) olguda saptandı. Başlangıçta sKNV alanı ortalaması koryokapillaris düzeyinde 0,028±0,147 µm2 iken vasküler akım alanı ortalaması 0,020±0,110 µm2 şeklinde idi. Altıncı ay izlemde ise 6 (%11,8) olguda sKNV saptandı. Başlangıçta sKNV olan olgularla altıncı ayda sKNV olan olguların görme düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı. (p=0,611) Altıncı ayda sKNV alan ortalaması 0,037±0,153 µm2 iken vasküler akım alanı ortalaması 0,029±0,122 µm2 şeklinde idi. Altı aylık izlemde sadece sKNV vasküler akım alanında anlamlı artış olduğu görüldü. (p=0,040) Sonuç: Sessiz koroidal neovaskülarizasyon varlığını ve OKT, OKTA bulgularını kıyasladığımız çalışmada literatür ile benzer oranda sKNV saptadık. Altı aylık izlem sonunda klinik OKT, OKTA bulguları ile evrelemeden bağımsız olarak sKNV saptanabileceği, sKNV saptanması halinde hastalara yakın izlem ve artmış eksudasyon riski dahilinde görüntüleme yöntemleri ile takip gerekliliği olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To detect the presence of silent choroidal neovascularization (sCNV) in the other eye in patients with unilateral neovascular age-related macular degeneration with optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCTA), to evaluate qualitatively and quantitatively with choroidal and retinal vascular flow parameters, It was aimed to reveal the relationship of these parameters in terms of best corrected visual acuity (BCVA) and clinical age-related macular degeneration stage. Materials and Methods: In our prospective observational study, 102 eyes of 51 patients with unilateral exudative AMD findings were included. Demographic characteristics, ocular characteristics, BCVA, subfoveal choroidal thickness (SCT), choroidal vascular index (CVI) calculation from OCT and OCTA images, presence of sCNV at outer retinal and choriocapillary levels, and central choriocapillary vascular flow values were obtained and compared at the baseline and sixth month follow-up. In comparison, exudative eyes were compared with non-exudative“other eyes”. Results: 102 eyes of 51 patients were included in the study. One eye of the patients was exudative AMD while the other eye was non-exudative AMD. The mean age was calculated as 68.57±7.80 years. In other eye examination findings, mean BCVA at baseline was logMAR 0.18 ±0.24; mean BCVA logMAR was 0.17 ±0.24 at the sixth month follow-up. In exudative eye examination findings, mean BCVA was 1.19 ±0.84 at the beginning, while it was 1.15 ±0.81 at the sixth month. 51 patients included in the study were accepted as advanced stage according to AREDS disease stage with the diagnosis of exudative AMD. In the other eye of 51 patients, 17 (33.3%) findings were not detected, 29 (56.9%) patients had early-stage findings, and 5 (9.8%) patients had intermediate-stage findings. At the sixth month follow-up, 15 (29.4%) had no symptoms, while early-stage clinical findings were detected in 29 (56.9%) eyes, and intermediate-stage clinical findings were detected in 7 (13.7%) eyes. In the other eyes of 51 patients in the follow-up, there was no case with exudative findings and treatment indication in the six-month follow-up. The mean BCVA among 51 eyes in the other eye group evaluated was logMAR 0.18 ± 0.20 at the first examination and 0.17 ± 0.20 after the follow-up. (p=0.907) CCT was 215.86±58.64 µm and 210.94±56.96 µm after the first and sixth months of follow-up, respectively. (p=0.386) CVI; initial follow-up was 65.65%±4.21% and at the sixth month follow-up was calculated as 66.39±4.29%. (p=0.376) In the vascular flow area measurement from the OCTA parameters, in 1500 µm, 3000 µm and 6000 µm diameter areas, 1062.73±115.01 µm and 1022.12±192.66 µm, respectively, in the first and sixth months; 4282.22±368.67 µm and 4256.45±472.99 µm; It was measured as 18107.37±1174.17 µm and 18092.98±1824.53 µm. No statistical significance could be demonstrated between BCVA, OCT and OCTA parameters in the six-month follow-up. sCNV was detected in 3 (5.9%) cases at the first examination. At the beginning, the mean sCNV area was 0.028±0.147 µm2 at the choriocapillaris level, while the mean vascular flow area was 0.020±0.110 µm2. In the sixth month follow-up, sCNV was detected in 6 (11.8%) cases. There was no significant difference between the visual acuity levels of patients with sCNV at baseline and those with sCNV at 6 months. (p=0.611) The mean sCNV area at 6 months was 0.037±0.153 µm2 , while the mean vascular flow area was 0.029±0.122 µm 2 . In the 6-month follow-up, only a significant increase in the vascular flow area of sCNV was observed. (p=0.040) Conclusion: In the study in which we compared the presence of sCNV with OCT and OCTA findings, we found sCNV at a similar rate to the literature. We believe that sCNV can be detected independently of staging with clinical OCT and OCTA findings at the end of the six-month follow-up.