Psikiyatri kliniklerindeki sağlık çalışanlarının ve hastaların terapötik ortam algıları
Therapeutic milieu perceptions of health care professionals and patients in psychiatric clinics
  1. Tez No: 515056
  2. Yazar: SEVDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Öztürk, S., Psikiyatri Kliniklerindeki Sağlık Çalışanlarının ve Hastaların Terapötik Ortam Algıları, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikiyatri Hemşireliği Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu araştırmada, psikiyatri kiniklerindeki sağlık çalışanlarının ve hastaların terapötik ortam algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı türdeki çalışma, psikiyatri kliniğinde tedavi gören 91 hasta ve 55 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Servis Ortamı Ölçeği ve hastalar ve sağlık çalışanları için tanıtıcı bilgiler formuyla toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler,“Mann-Whitney U”testi, bağımsız üç veya daha fazla grubun ölçüm değerleri ile karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis H”testi ve Bonferroni düzeltmesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, hastaların katılım, destek, spontanlık, otonomi, pratik yönelim, kişisel sorun yönelimi, öfke ve saldırganlık, programın açıklığı ve çalışanların kontrolü alt ölçeklerinde, sağlık çalışanlarına göre ortamı daha yüksek düzeyde terapötik olarak algıladıkları belirlenmiştir. Hastaların ve sağlık çalışanların tanıtıcı özelliklerine göre terapötik ortam algıları farklılık göstermiştir. Hastalar, sağlık çalışanlarının olumlu tavır ve tutumlarını ve fiziksel ortamın düzenini olumlu hizmet olarak değerlendirirken, fiziksel ortamın yetersizliğini ve sosyal yaşamlarından uzaklaşmış olmayı olumsuz hizmet olarak değerlendirmişlerdir. Hastalar, ortamın güvenli olmasını ve ortamda anlayışlı ve olumlu karşılanmanın tedavi edici olduğunu belirtirken, ortamı tedavi edici bulmayan hastalar sorumluluk almamayı ve sosyal ortamdan kopmayı neden olarak göstermişlerdir. Sağlık çalışanları ise ortamda sosyalleşme ve öğrenmenin sağlanmasını, sorumluluk alma, başarma duygusu ve özgüvenin kazandırılmasını tedavi edici olarak nitelendirmişlerdir. Çalışmamız sonucunda sağlık çalışanlarına, terapötik ortamda hastalara yönelik sorumluluk alabilecekleri aktiviteler planlamaları, hastalıkların doğası ve hastaların bireysel özellikleri gözetilerek ortamla ile ilgili bilgilendirmelerin yapılması ve hem bireysel eğitimlerle hem de kurum içi eğitimlerle sağlık çalışanlarının terapötik ortam müdahalelerini geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Öztürk, S., Therapeutic Milieu Perceptions of Health Care Professionals and Patients in Psychiatric Clinics, Hacettepe University, Institute of Health Sciences Psychiatric Nursing Master Thesis, Ankara, 2018. In this study, determining the perception of therapeutic milieu of health care professionals and patients in psychiatric clinics was aimed. This descriptive research was carried out with 91 patients treated in the psychiatric clinic and 55 health care professionals. The data were collected using The Ward Atmosphere Scale and descriptive information form for the patients and health care professionals.The data were evaluated by using the descriptive statistics,“Mann-Whitney U-Test”,“Kruskal-Wallis H-Test”method for comparing the measurement values of three or more independent samples, and Bonferroni Correction. In the study, it was determined that the patients perceive therapeutically the involvement, support, spontaneity, autonomy, practical orientation, personal problem orientation, anger and aggression, programme clarity subscales in more higher level than the health care professionals. It was observed that the perception of therapeutic milieu of the patients and health care professionals changes according to the descriptive features of them. The patients was determined to evaluate the positive manner and attitudes of the health care professionals, and the organisation of the environment positively, while evaluate the inadequacy of the physical environment and becoming distanced from their social lives negatively. The patients stated that the secure environment, and being welcomed insightfully and positively are therapeutical, while the patients that find the environment as being not therapeutical argued the lack of the ability of taking responsibility/drifting away the social environment. On the other hand, the health care professional described providing the socialization and learning, gaining to take responsibility/sense of achievement and self-confidence as therapeutical. As a result of our work, healthcare professionals are advised to plan activities, meetings, and other activities where patients can take responsibility,to give information about the environment to patient be made by considering the nature of the diseases and the individual characteristics of the patients and improve their therapeutic milieu interventions with both individual training and in-service training.