Taşımalı ilköğretim uygulaması ve sorunları 'Sincan ilçesi örneği'
Application of transported elementary school education and problems concerned
  1. Tez No: 51507
  2. Yazar: MELİHA KARAKÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. L. IŞIL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
BÖLÜMIV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırma özetlenmiş, sonuç ve öneriler sunulmuştur. Özet Ülkemizde sekiz yıllık ilköğretimin çağ nüfusuna yaygınlaştırılması, gerek kalkınma planlarında, gerek Milli Eğitim Şûralarında yer almasına karşın istenilen hedefe ulaşılamamıştır. Bu araştırma ile Ankara İli Sincan İlçesinde uygulanmakta olan taşımalı ilköğretim uygulamasını ve sorunlarını ortaya koymak ve çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Tarama modelinde yapılmış olan bu araştırmada durum saptama için, örnekolay birimi olarak seçilen Ankara İli Sincan İlçesi' nde yönetici, öğretmen ve velilere uygulanmak üzere üç anket geliştirilmiştir. Anketler, Sincan İlçesi'nde 11 yönetici, 18 öğretmen ve 39 veliye uygulanmıştır. Derlenen veriler sınıflama ölçme düzeyinde olduğundan, çözümlemede frekans ve yüzde kullanılmış, ortak maddelerde grupların görüşleri arasında fark olup olmadığını test etmek amacıyla, kay-kare tekniğine başvurulmuş, bu teknik yalnız bir maddeye uygulanabilmiştir. Taşımalı ilköğretimin yasal dayanakları ve maliyetine ilişkin alanyazmdan derlenen veriler de araştırma amaçlan çerçevesinde değerlendirilmiştir.71 Taşımalı ilköğretimin yasal dayanakları ve çerçevesini, İlköğretim ve Eğitim Kanunu, Milli Eğitim Temel Kanunu' nun ilgili maddeleri ve 1995 yılında uygulamaya konulan Taşımalı İlköğretim Yönergesi oluşturmaktadır. Sincan İlçesi örnekolayında, taşımalı ilköğretime geçilmeden önce yapılan çalışmalara ilişkin bulgular incelendiğinde; taşımalı ilköğretim uygulamasına İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün emriyle başlandığını, taşımalı ilköğretimin uygulanacağı bölge ile ilgili olarak; nüfus, eğitim, coğrafi ve ulaşım durumunun incelendiği, bölgenin eğitim durumuna ilişkin olarak; maliyet, merkez okulun öğretmen sayısı, derslik, donatım, yönünden yeterli olup olmadığı, öğrencilerin evden okula gidiş-dönüş süresi, ilköğretim programının gerektirdiği öğretmen sayısı ve bir öğretmenin okutacağı öğrenci sayısı konusunda norm ve standartların önceden belirlendiği saptanmıştır. Sincan İlçesi örnekolaymda taşımalı ilköğretimde durum ve karşılaşılan sorunlar konusunda şu bulgular elde edilmiştir: 1996-1997 Öğretim Yılında Sincan İlçesi'nde, Tuna Üçer ve Çoğlu Vural Baylan İlköğretim Okulları olmak üzere iki sekiz yıllık ilköğretim okulunun merkez okul olduğu ve toplam 203 öğrencinin çevre köylerden bu okullara taşındığı belirlenmiştir. Taşımalı ilköğretimin, sekiz yıllık ilköğretimin yaygmlaştınlmasmda önemli oranda ve kısmen etkili olduğu, uygulama ile genel, kız ve yoksul ailelerin çocuklarının okullaşma oranının arttığı, öğrencilerin basan düzeyinin yükseldiği belirlenmiştir. Taşımalı ilköğretime yapılan taşıma harcamaları devlet tarafından, öğle yemeği ise hayırsever kişilerin ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfi tarafından karşılandığı, buna karşın taşımalı ilköğretime devletçe ayrılan ödeneğin yetersiz olduğu gözlenmiştir.72 Taşımalı ilköğretim ile eğitimin maliyetinin azaldığı saptanmıştır. Örneğin; 1994-1995 öğretim yılında 57 ilin 493 ilçesinde 1.630 merkez okula 74.981 öğrencinin taşınması için devletçe 334.060.000.000 TL ödenek ayrılmış, taşımalı ilköğretim uygulaması ile yaklaşık 146.415.000.000 TL tasarruf edilmiştir. Sincan İlçesi'nde 1995-1996 öğretim yılında 203 öğrencinin taşınmasında 1.855.000.000 TL, bir öğrenciye bir öğretim yılında ortalama 9. 137..93 1 TL taşıma ücreti ödenmiştir. öğrencilerin evden okula taşınmasında karşılaşılan sorunlar konusunda; devlet tarafından öğle yemeğinin verilmemesi, kış aylarında yolların bozulması, yöre halkının araçlara binip çocuklarla gidip gelmesi, öğrencilerin okula gidip-dönerken çok yoruldukları, bazı köy yolların sürekli bozuk olması taşımayı engellediği belirtilmiştir. Okulda çocukların yemek yiyebileceği bir yerin olmaması, taşımalı ilköğretim konusunda okul yönetiminin görüşünün alınmaması, merkez okulun (öğretmen, derslik, onarım vb) yetersiz olması, taşımalı ilköğretim için devletin yaptığı harcamaların yetersiz olması, yolların taşıma için uygun olmaması; taşımalı ilköğretimin en önemli sorunları olarak görülmektedir. Taşımalı ilköğretim uygulamasının daha başarılı olabilmesi konusunda; devletçe öğleyin okulda yemek verilmesi, çocukların yemek yiyebilecekleri bir yer ayarlanması, uygulamaya başlanılmadan önce okul yönetiminin, öğretmenlerin ve velilerin görüşünün alınması, öğrencilerin okula uyumu konusunda okulda bir rehber öğretmen görevlendirilmesi, merkez okulun (öğretmen, derslik, kütüphane, labarotuvar, onarım vb) eksikliklerinin giderilmesi, yolların onarılması, taşıma araçlarına yöre halkının binmemesi, taşımaya uygun olmayan araçların kullanılmasının engellenmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
83 APPLICATION OF TRANSPORTED ELEMENTARY SCHOOL EDUCATION AND PROBLEMS CONCERNED ABSTRACT In this research it has been planned to introduce the application of Transported Elementary Education carried on in Sincan, Ankara and to determine the problems concerned and to develop and offer solutions. In this research done according to Descriptive Method, to determine the problems and offer solutions related to them, three kinds of questionairres were prepared to give to managers, teachers and parents in Sincan, Ankara. These questionairres have been given to 11 managers, 18 teachers, 39 people who were parents. Since the data collected are at classification evaluation level, to obtain syntheses, frequency and per cent techniques have been used in order to check the differences of group opinions in common subjects chi-square technique could have been applied to one article only. Legal foundations and data collected concerning the cost of transported elementary school education have been evaluated in the direction of the research purposes. The legal foundations of Transported Elementary Education are the Elementary School Education Code, Education Code, the necessary articles of Basic National Education Code and Transported Elementary Education Regulation which came into force in 1995. After the Transported Elementary Education put into use, the cost of education has lessened. For example while in 1994-1995 Education and Training year the sum set aside by the government was 334.060.000.000.-84 TL to carry 74.981 students, with the application of Transported Elementary Education 146.415.000.Q00.-TL was saved. The most important problems concerning Transported Elementary Education are as follows. 1. A mess hall where students can eat meals is not available. 2. No questions have been asked to the school management and no recommendations have been taken from them. 3. A central school is not available (concerning teachers, classrooms and repairs). 4. The sum met by the government is not enough, 5. The roads leading to the Central School are in poor condition. The following could be recommended so that Transported Elementary School Education will be more successful. 1. Lunch must be supplied to the students by the government. 2. Before the application the ideas of the school management, teachers and parents must be taken into consideration. 3. A guide teacher is necessary at each school. 4. The central school must be repaired and there must be an enough number of teachers to work at the school. 5. Roads leading to the school must be mended and people other than students must be prevented from riding the school buses and buses must be in good condition.