Kolonoskopi uygulanan hastalarda beden imajı algısı ve farklı eğitim programlarının utanma duygusuna etkisi
The effect of body image perception and different education programs on embarrassment in the patients colonoscopy applied
- Tez No: 515080
- Danışmanlar: PROF. NADİYE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma, kolonoskopi uygulanacak hastalarda beden imajı algısı ve farklı eğitim programları ile verilen eğitimin utanma duygusu üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Yarı deneysel türde olan çalışma, Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde, Mart 2016- Temmuz 2018 tarihleri arasında yürütüldü. Olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 135 (45 hasta kontrol, 45 hasta eğitim kitapçığı, 45 hasta video eğitimi) hasta örnekleme alındı. Veriler kontrol, kitapçık ve video grubu olmak üzere üç farklı grupta yer alan hastalardan ön test son test olarak toplandı. Verilerin toplanmasında ''Hasta Soru Formu,“Beden İmajı Ölçeği”ve ''Kolonoskopi Utanma Ölçeği (KUÖ)" kullanıldı. Veriler yüzdelik dağılım, ortalama, ki kare, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Pearson korelasyon ve formların iç tutarlılığı için Cronbach's α testleri ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arası KUÖ ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of body image perception and the education given by using different education programs on embarrassment in the patients to whom colonoscopy will be applied. Materials and Methods: This semi-experimental study was conducted between March 2016 and July 2018 at the Endoscopy Unit of the Health Research and Practice Hospital of Kafkas University. The sample of the study consisted of 135 patients (45 in control group, 45 in the group whom patient training manual was given, 45 in the group who video training was administered) who were selected using random sampling method. The data were collected using pre-test and post-test from the patients under three groups: control, manual and video. Patient Questionnaire Form, Body Image Scale (BIS) and Colonoscopy Embarrassment Scale (CES) were also used to collect the data. The data were evaluated using percentile distribution, mean, chi square, independent t test, analysis of variance, Pearson correlation; for assessment of the internal consistency of forms the Cronbach's alpha test was used.