Kendisine herhangi bir sebeple gastroskopi ve kolonoskopi uygulanan hastalarda pankreatik enzim yetmezliğinin histopatolojik bulgularla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pancreatic enzyme insufficiency and histopathological findings in patients undergoing gastroscopy and colonoscopy for any reason
  1. Tez No: 913005
  2. Yazar: MERVE UZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kendisine herhangi bir nedenle gastroskopi ve kolonoskopi yapılan hastalarda pankreatik enzim yetmezliğinin (PEY) sıklığını araştırmak, PEY tespit ettiğimiz hastaların histopatolojik bulgularının, hastalığın şiddeti ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 25.05.2023-15.11.2024 tarihleri arasında Gastroenteroloji kliniğinde gerçekleştirildi. Çalışmaya Gastroskopi ve Gastroskopi/Kolonoskopi uygulanan, araştırmaya katılmayı kabul eden 18 yaşını geçmiş 238 hasta dahil edildi. Hastalarda yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, gelir durumu gibi sosyodemografik bilgileri içeren; boy, kilo, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçları, sigara/alkol kullanma durumunu, tansiyon değerlerini ve başvuru şikayetini sorgulayan bir form dolduruldu. 18 sorudan oluşan GİS şikayetlerini sorgulayan PEY testi hastalara uygulandı. Hastanın gastroskopi/kolonoskopi raporu ve patoloji bilgileri çalışmaya eklendi. Bulgular: Çalışmamızda vakaların 116'sının (%48,7) PEY sonucunun pozitif olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the frequency of pancreatic enzyme insufficiency (PEI) in patients who underwent gastroscopy and colonoscopy for any reason, and to evaluate the relationship between the histopathologic findings of patients with PEI and the severity of the disease. Materials and Methods: The study was conducted in the Gastroenterology Clinics between 25.05.2023-15.11.2024. The study included 238 patients over the age of 18 who underwent gastroscopy and gastroscopy/colonoscopy and agreed to participate in the study. A questionnaire including sociodemographic information such as age, gender, education, occupation, income status, height, weight, chronic diseases, medications, smoking/alcohol use, blood pressure values and complaints at admission was filled out. 18-question PEI test questioning GI complaints was administered to the patients. Gastroscopy/colonoscopy report and pathology data were included in the study. Results: In our study, 116 (48.7%) of the cases were found to have positive PEI results.