Tekstil renklerinin görsel renk yönetim sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the color of textile using a visual color management
- Tez No: 515107
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, baskılı ve boyalı ev tekstili ürünlerinin dijital ortamdaki ekran görüntüleri ile gerçekteki görüntüleri arasındaki renk farklılıkları görsel bir renk yönetimi sistemi ile değerlendirilmiştir. Çalışma 5 aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada; çalışmada kullanılacak numuneler belirlenmiştir. İkinci aşamada; üzerinde kalibrasyonu sağlayan aparat bulunan monitör otomatik olarak kalibre edilmiştir. Üçüncü aşamada; standart renk kartelası ile deneme için hazırlanan renk kartelasındaki Red-Green-Blue (RGB) sayısal değerlerine karşılık gelen renklerin monitör üzerinde Power point dosyası içerisinde görüntüleri oluşturulmuş, oluşturulan renklerin, renk laboratuvarındaki profesyonel renk ölçüm cihazı ile karanlık bir odada renk ölçümleri yapılıp ölçüm sonuçları laptoptaki programa aktarılmıştır. Program üzerinde renklerin XYZ koordinatlarındaki değerleri görülmektedir. Her bir renk için ikişer defa ölçüm yapılıp ortalama değerleri hesaplanmıştır. Renk farklılığı; ΔE
Özet (Çeviri)
In this study; the color differences between printed and dyed home textured products in the digital media and in the real image displays were evaluated with a visual color management system. The labor was conducted in 5 phases. In the first phase; the samples to be used in the study were determined. In the second phase; the monitor with the calibration tool on it, is automatically calibrated. In third phase; the colors corresponding to the RGB numerical values of the color chart prepared for the experiment with the standard color chart were displayed in the Power Point file on the monitor an the colors produced were measured in a dark room with a professional color meter in the color laboratory an the measurement results were transferred to the program on the laptop. The values of the colors in the XYZ coordinates are visible on the program. For each color, two measurements were made and the average values were calculated. Color difference; when ΔE