Yeni kamu yönetimi anlayışı bağlamında yerel yönetimler
Local governments in the context of new public management
- Tez No: 515106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yönetim alanında meydana gelen gelişimler, zamanla çeşitli paradigma değişimlerinin de önünü açmıştır. Bir ülke de yaşayan hemen her vatandaşı ilgilendiren yönetim hususu, merkezi ve yerel boyutlarda farklılıklar arz etmektedir. Yirminci yüzyılın son çeyreğinde dünyanın hemen her yerinde gündeme gelen liberal politikaların yönetim alanında da uygulanabilirliği ve kamu sektörü-özel sektör yönetim tekniklerinin birbirine yaklaştırılması fikri yeni kamu yönetimi yaklaşımın önemini artırmıştır. Dünya'da yaşanan bu gelişmeler, devletlerin yönetim anlayışlarında çeşitli reformlara gitmesini sağlamış, merkezi teşkilat, taşra teşkilatı ve yerel yönetimler bağlamında ciddi çalışmalar yapılmasını sağlamıştır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra Türkiye'de uygulanan reformlar, yerel yönetimlerin daha demokratik ve daha verimli bir çalışma alanına sahip idareler olmasını sağlamıştır. Hemen her reformun sancılı geçen süreçleri gibi, Türkiye'de geliştirilen ve uygulanan reformlar birden düzenli bir şekilde hayata geçmemiş çeşitli evrelerden geçmiştir. Ayrıca yerel yönetimler özelinde demokratik uygulamaların önü açılmaya çalışılmış, bu düşüncenin aksine gelişen bazı durumlar ise eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments that took place in the field of management have opened the way for various paradigm shifts over time. The governance issue that concerns almost every citizen living in a country presents differences in central and local dimensions. In the last quarter of the twentieth century, the feasibility of aligning public sector-private sector management techniques and the applicability of liberal policies in the management field, which have come to the foreground almost everywhere in the world, has increased the importance of the new public administration approach. These developments in the world have allowed states to go through various reforms in their governance understandings and have made serious work in the context of central organization, provincial organization and local governments. Especially after the 2000s reforms implemented in Turkey, has enabled them to be more democratic and more efficient administration with a working area of local government. Just as the painful process of passing any reform, development and implementation of reforms in Turkey has gone through several stages have suddenly come to life in an orderly manner. In addition, democratic practices have been tried to be opened in front of the local administrations, and some situations that are contrary to this thought have been criticized.