İletişim ağlarında baskınlık kavramı ve zedelenebilirlik üzerine
On vulnerability and domination concept in communication networks
- Tez No: 515111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELGİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında iletişim ağlarında baskınlık kavramına dayalı bütünlük parametresi ele alınmış, daha önce bu konuda yapılan çalışmalar incelenmiş ve bazı graf sınıflarının baskın bütünlük değerleri bulunmuştur. Baskın bütünlük değeri, yeni bir zedelenebilirlik parametresi olarak Sundareswaran ve Swaminathan tarafından DI(G)=min{ |S|+m(G-S):S ∈ V(G)} şeklinde tanımlanmış olup S bir baskın küme ve m(G-S), G-S grafındaki en büyük boyutlu bileşenin tepe sayısıdır. Ağ modeli olarak yaygın olarak kullanılan graflardan tekerlek graf W_(1,n), ladder graf L_n, double star S_(m,n), bistar B_(n,n), friendship graf F_n, P_n ve C_n in dikenli graflarının baskın bütünlük değerleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the integrity parameter based on the concept of domination was discussed in communication networks, the previous studies on this subject were examined and the domination integrity values of some graph classes were found. A new vulnerability measure of domination integrity was introduced by Sundareswaran and Swaminathan and defined as DI(G)=min{ |S|+m(G-S):S ∈ V(G)} where m(G-S) denotes the order of a largest component of graph G-S and S is a dominating set of G. Domination integrity of wheel graph W_(1,n), ladder graph L_n, double star S_(m,n), bistar B_(n,n), friendship F_n, thorn graphs of P_n and C_n which are commonly used network models were investigated and the results were generalized.