An evaluation of a prototype server-based indoor positioning system
Sunucu tabanlı prototip iç mekan konumlandırma sisteminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 515124
  2. Yazar: OSMAN KEREM PERENTE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TACHA SERIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mobil cihazlar hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Teknoloji ve telekomünikasyon hizmetlerinin ilerlemesiyle birlikte veri tüketim oranları günden güne artmaktadır. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için içeriğe dayalı bilgiler yardımıyla veri tabanlı uygulamalar insanlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Böylece, bu tür uygulamaları daha da zenginleştirmek için bir platformlar arası yer hizmeti sağlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu amaçla, bu görevi yerine getirmek için mobil cihazlardaki çok sayıda istemci tabanlı kapalı konumlandırma sistemi geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bu tür sistemler uzun vadede hem güvenlik amacı hem de tasarım seçimleri sebebiyle işletim sistemi özelliklerinin ortadan kaldırılmasına maruz kalabilir. Gerçekten de, mevcut güvenlik trendleri ile, mobil kullanıcıların mahremiyetini sağlamak için, mobil işletim sistemi tasarımcıları RSSI değerlerine erişim ve MAC adreslerini randomize etmek gibi bazı düşük seviyeli özellikleri aşamalı olarak ortadan kaldırmakta veya kısıtlamalar getirmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu çalışmada platform bağımlılığını ortadan kaldırmak ve çeşitli cihazlara konum tespitini sağlamak için sunucu tabanlı bir iç konumlandırma sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Önerilen sistemin performansı ve doğruluğu, klasik RSSI ve sensör tabanlı yöntemler kullanan üç istemci tabanlı sistem ile karşılaştırılmıştır. Bulgularımız, önerilen sistemin, daha karmaşık ve maliyetli bir uygulama olsa da, istemci tabanlı sistemlerde kabul edilebilir doğrulukta olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile devices are used in every field in our lives. With the advancement of technology and telecommunication services, data consumption rates are increasing ever since. People started to prefer to use data-based applications with the help of contextual information to improve their user experience. Thus, providing a cross-platform location service to further enrich such applications has become a necessity. For this purpose, numerous client-based indoor location systems on mobile devices are developed to perform this task. Nevertheless, such systems can suffer from elimination of features from operating systems for security purposes and design choices in the long run. Indeed, with the current security trends, to ensure the privacy of mobile users, mobile operating system designers are progressively eliminating certain low-level features such as reading RSSI and introducing randomized MAC addresses. Thus, in this study, in order to eliminate platform dependency and to provide the location detection to a wide variety of devices, a server-based indoor positioning system is designed and implemented. Proposed systems performance and accuracy are compared with three client-based systems which uses classic RSSI and sensor-based methods. Our findings indicate that the proposed system performs in acceptable accuracy to client-based systems albeit a more complex and costly implementation.