Gabor dönüşümü ve Wigner dönüşümü arasındaki bağıntılar
Relations between Gabors transformation and Wigners transformation
  1. Tez No: 515132
  2. Yazar: MAHMUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tez çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tez konusunun literatür özeti,ikinci bölümde de temel tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde ise Öteleme ve Karakter operatörleri ele alınıp bu operatörlerin özellikleri anlatılmıştır.Ayrıca zaman - frekans değişimi operatörü ve bu operatörün bir takım özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde de Gabor dönüşümü (kısa zamanlı Fourier dönüşümü) ve özelliklerine ayrıntılı bir biçimde yer verilmiştir. Son bölümde ise Wigner dönüşümünün tanımı, özellikleri ve Gabor dönüşümüyle arasındaki ilişkilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis work consists of five parts.In the first part, the thesis topic is given in the literature summary and in the second part basic definitions and theorems are given. In the third part, the operators of Transpose and Character are discussed and the characteristics of these operators are explained. In addition, the time- frequency change, Gabor transformation ( short time Fourier transformation) and its properties are given in detail. In the last part,the definition of Wigner transformation, its properties, and the relations between the Gabor transformation are mentioned.