Rhodopseudomonas palustris tarafından astrazon red dekolorizasyonunda yardımcı substrat etkisi
Effect of co-substrat on decolorization of astrazon red by Rhodopseudomonas palustris
  1. Tez No: 515133
  2. Yazar: NUR TUNÇSİPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Endüstriyel boyaların büyük bir kısmı, boyama aşamasında suya deşarj olmaktadır. Bu boyalar ve parçalanma ürünleri insan sağlığını ve çevresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu ve benzeri zararlı bileşiklerin atık sulardan uzaklaştırılması tekstil endüstrisinin en önemli sorunlarından biridir. Bu tez çalışmasında, Rhodopseudomonas palustris ATA51 tarafından astrazon red boyasının dekolorizasyonu ve bu dekolorizasyonda yardımcı substrat olarak glukoz, sodyum asetat ve melasın etkinliği araştırılmıştır. Son boya konsantrasyonu olarak 100 mg/L kullanılmış ve her bir substrat ayrı ayrı denenmiştir. Boyanın dekolorizasyonu aralıklarla spektrofotometrik olarak (ʎ530) ölçülmüştür. Bulgular, renk giderme için kullanılan tüm yardımcı substratların dekolorizasyonda etkin olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bakteri büyümesi veya biyokütle için tüm yardımcı substratların kullanılabiceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Great major of the industrial dyes used has been discharged into the water during the dying phase. These dyes and their intermediate yields have affected negatively human health and their environment. Removal of these harmful compounds from wastewater has been one of the crucial problems. In this study, the decolorization of the dye astrazon red mediated glucose, sodium acetate, and molasses as co-substrate by Rhodopseudomonas palustris ATA51 was investigated. Final dye concentration (100 mg/L) was added into the growth media including co-substrates individually. The decolorization of dyes was measured spectrophotometrically (ʎ530) for periods. The findings have shown that all of the co-substrates for decolorization were effective. However, all of the media were good for the bacterial growth or biomass.