Klinik nod negatif meme kanseri hastalarında preoperatif aksiller ultrasonografi ve şüpheli lenf nodundan ultrasonografi eşliğinde biyopsinin önemi
The importance of preoperative axillary ultrasonography and lymph node biopsy under ultrasonographic guidance in breast cancer patients with clinically negative axilla
- Tez No: 515146
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR ÖZASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş:Aksiller lenf nodlarının durumu meme kanserlerindeki en önemli prognostik faktördür. Bu nedenle aksillanın durumunu belirlemek meme kanserlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sentinal lenf nodu biyopsisi klinik nod negatif meme kanseri hastalarında aksiller evrelemede standart işlemdir.Erkenevre meme kanseri hastalarında aksiller ultrasonografi ve şüpheli lenf nodundan ince iğne aspirasyon biyopsisi preoperatif aksiller evrelemede sentinal lenf nodu biyopsisine alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı, klinik nod negatif meme kanserinde preoperatif aksiller ultrasonografin (USG) ve şüpheli aksiller lenf nodlarından preoperatif aksiller ince iğne aspirasyon biyopsinin etkinliğinin tanımlanmasıdır. Ayrıca, radyolojik pozitif ve sentinel pozitif aksiller tutulumun karşılaştırılmasıdır.Metod: Çalışmaya yüzseksenbir hasta dahil edildi. Klinik olarak nod negatif hastalar preoperatif aksiller ultrasonografi (USG) ve şüpheli lenf nodlarının biyopsisi ile değerlendirildi.Tüm radyolojik incelemeler aynı deneyimli meme radyologları tarafından yapıldı. Aksiller lenf nodları, malign, şüpheli ve benign olarak sınıflandırıldı.Aksiller ultrasonografi ve biyopsi sonuçları Sentinel Lenf Nodları (SLN) veya aksiller diseksiyonsonuçları ile karşılaştırıldı.Bulgular:Hastaların yaş aralığı 28-79 idi. Klinik nodnegatif 181 hastanın aksiller ultrasonografi sonuçları; 32 (% 17.7) hastada aksiller metastaz, 25'inde (% 13,8) şüpheli, 124'ünde benign (% 68.5) idi.Şüpheli lenf nodu olan 25 hastada ince iğne aspirasyon sitolojisi (İİAB) yapıldı, bunların 9'unda metastaz saptandı.USG ve İİAB duyarlılığı%64.06 olarak hesaplandı; USG'nin özgüllüğü %100'dür; USG'nin pozitif prediktif değeri%100, negatif prediktif değeri%83.5idi.Tartışma ve sonuç: Hastaların% 64.6'sında aksiller malignitenin saptanması, klinik olarak nod negatif aksilla olan hastalarda preoperatif aksiller ultrasonografi ve şüpheli aksiller lenf nodlarının biyopsisini değerli bir yöntem haline getirmektedir.Aksiller USG/İİAB'nin yüksek negatif prediktif değeri, ameliyat öncesi aksiller değerlendirmede SLNB'ye klinik bir alternatif olabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction:The condition of axillary lymph nodes is the most important prognostic factor in breast cancer. For this reason, determining the condition of axillary is an integral part of breast cancer.Sentinel lymph node biopsy is the standard procedure for axillary staging in clinic node negative breast cancer patients.Fine needle aspiration biopsy from axillary ultrasound and suspected lymph node may be considered as an alternative method to sentinel lymph node biopsy in breast cancer patients with preoperative axillary staging.The aim of this study is identifiying the preoperative axillary ultrasonography (USG) in node negative breast cancer and preoperative axillary biopsy in suspicious axillary lymph nodes in breast cancer. Besides, explaining the the concordence of preoperative radiology and sentinel lymph node biopsy. Methods: One hundred and eigthy one patients were included into the study. The patients with clinically node negative axilla were evaluated with preoperative axillary ultrasonography and biopsy of suspicious lymph nodes. All radiological examinations were performed by the same experienced breast radiologists. Axillary lymph nodes were classified as malignant, suspicious and benign and fine needle aspiration cytology was used for suspicious lymph nodes. The results of axillary ultrasonography and biopsy were compared with Sentinel LymphNodes (SLN) samples. Results: The age range of the patients was 28-79. Axillary ultrasonography results of clinical nodnegative 181 patients were as follows; axillary metastasis in 32(17.7%), suspicious in 25(13.8%) and benign in 124 (68.5%). Fine needle aspiration cyology (FNAC) was used in 25 patients with suspicious lymph nodes and of which 9 were metastatic. Although 64 patients were diagnosed as metastatic with Sentinel Lymph Node Biopsy that is accepted as gold standart, 41 patients were diagnosed as metastatic with ultrasonographic evaluation. The sensitivity of USG and FNAC was calculated as 64.06%; thespesificity of USG was 100%; positive predictive value of USG was 100% and negative predictive value was 83.5%. Discussion and Conclusion: The detection of axillary malignancy in 64.6% of the patients makes the preoperative axillary ultrasonography and biopsy of suspicious axillary lymph nodes a valuable method in patients with clinically node negative axilla. The high negative predictive value of axillary USG/FNAC should be kept in mind as a clinical alternative to SLNB in preoperative axillary evaluation. The experience of the radiologist in breast and axilla evaluation is very important in this area.