Meme karsinomu nedeniyle sentinel lenf nodu biopsisi yapılan hastalarda,preoperatif meme ultrason ve mamografi ile aksiller bölgenin değerlendirilmesi
Because of breast carcinoma sentinel lymph node biopsy from the patient, preoperative ultrasound, and mammography breast and evaluation of regional axillary
  1. Tez No: 386484
  2. Yazar: KÜRŞAT YEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KEMAL ATAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Klinik olarak aksilla negatif meme kanseri hastalarında sentinel lenf nodu biyopsisi son yıllarda aksiller evreleme ve lokal kontrol için çoğu merkezde rutin uygulanan bir prosedür haline gelmiştir. Sentinel lenf nodu hastaların önemli bir kısmında aksiller lenf metastazında tek odaktır.Bizde çalışmamızda hastanemizde sentinel lenf nodu biopsisi yaptığımız hastalarda,preoperatif dönemde yapılan meme ultrasonografi ve mamografinin güvenilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde meme kanseri nedeniyle metilen mavisi ve/veya Teknesyum-99m Sülfür Kolloid ile sentinel lenf nod biyopsi (SLNB) uygulanan 95 hasta dahil edildi.Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Olguların premenopozal ve postmenopozal olarak iki gruba ayrıldı.Değişkenler olarak preoperatif yapılan meme ultrason ve mamografisi ile postoperatif sentinel lenf nodu durumu, yaş, tümör taraf ve kadran dağılımı, uygulanan cerrahi tedavi şekli, primer tümör büyüklüğü, aksiller lenf nodu metastaz durumu, TNM evresi hormon reseptör durumu, c-erbB2 geni durumu, Kİ-67 proliferasyon indeksi oranı, alma oranı ayrı ayrı kaydedilip karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 95 hastanın yaş ortalaması (53,05±9,86) olup en büyük olgunun yaşı 81, en küçük olgunun yaşı 29 idi. 95hastanın 22'sinde SLN pozitif (%23,2) ve 73'ünde SLN negatif (%76,8) saptandı.
Özet (Çeviri)
entrance: In clinically negative axillary sentinel lymph node biopsy in breast cancer patients with axillary staging in recent years and has become a routine procedure performed in many centers for local control.A significant proportion of patients with axillary sentinel lymph node is the only focus of lymph node metastasis.Us in our hospital patients in our study we did sentinel lymph node biopsy, we aimed to investigate the reliability of the breast ultrasound and mammography performed in the preoperative period . Materials and Methods: Methylene blue work to our clinic because of breast cancer and / or technetium- 99m sulfur colloid with sentinel lymph node biopsy ( SLNB ) treated 95 patients were included .Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi.Premenopausal and postmenopausal patients divided into two groups.Variables in preoperative breast ultrasound and mammography postoperative sentinel lymph node status, age, tumor side and dial distribution , surgical treatment , primary tumor size, axillary lymph node metastasis status, TNM stage, hormone receptor status, c-erbB2 gene status, Ki- 67 proliferation index of the rate of uptake rate were compared separately recorded . Results: The average age of the 95 patients were included in the study ( 53.05 ± 9.86 ) is the largest ripe age of 81, the minimum age of patients was 29 . 95hast the SLN positive in 22 ( 23.2 %) and 73 SLN -negative ( 76.8 %) were found.The age of the error with SLNB positivity, tumor size, tumor location, ER / PR positivity / negativity , Chi examined 67 and p53 status in terms of SLN metastasis this data was obtained statistically significant results ( p> 0.05) .TNM staging and lymph node ratio were found between the groups in terms of statistically significant difference (p < 0.05). Discussion and conclusions : The data obtained from our study ;Done by people who have formed the opinion that specialized in this field need to raise awareness of the sonship and breast ultrasound and mammography.whereby the therapeutic and diagnostic procedures for patient survival without affecting the axilla ,You may be able to apply to increase the quality of life.