Transepitelyal ve mekanik fotorefraktif keratektominin uzun dönem görsel ve refraktif sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of long-term visual and refractive results of trans-epithelial and mechanical photorefractive keratectomy
- Tez No: 515156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AĞCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, miyopik gözlerde mekanik fotorefraktif keratektomi (M-PRK) ve transepitelyal fotorefraktif keratektomi (T-PRK) yöntemlerinin 2 yıllık uzun dönem sonuçlarını sunmak ve yöntemleri birbiriyle kıyaslamak. Gereç ve Yöntem: Geriye dönük çalışmaya hastanemizde 2014 ile 2017 yılları arasında M-PRK ve T-PRK ameliyatı geçiren ve en az 24 ay takibi olan hastalar alındı. Hastaların dosyalarından ve korneal topografi görüntülerinden detaylı muayene bulguları ve korneal aberasyon değerleri saptandı. Ameliyat öncesi dönemdeki veriler ile kontrol muayenelerindekiler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Elli beş hastanın 109 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 26,9 ± 5,2 idi. 44 göze (%40,4) M-PRK, 65 göze (%59,6) T-PRK uygulandı. M-PRK uygulanan hastaların ameliyat öncesi dönemde ortalama Refraktif kusuru (SE) -2,33 D, ortalama düzeltilmemiş görme keskinliği (GK) 0,24 idi. 24.ay son kontrolünde ise bu değerler -0,27 D ve 0,99 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to present the 2 years results of mechanical photorefractive keratectomy (M-PRK) and trans-epithelial photorefractive keratectomy (T-PRK) for myopia treatment. Also we aim to compare the two approaches. Materials and Methods: The patients whom had M-PRK and T-PRK in our hospital between 2014 and 2017 were included in this retrospective study. Data were collected from patient's file and corneal topography scans. Preoperative measurements and measurements form follow-up exams were statistically compared. Results: One hundred and nine eyes of 55 patients were included. The mean age of the patients was 26,9 ± 5,2years. 44 eyes (%40,4) had M-PRK and 65 eyes (%59,6) had T-PRK. In M-PRK group; preop. mean refractive error (SE) was -2,33 D and the mean uncorrected visual acuity was 0,24. At month 24, those measurements were changed to -0,27 D and 0,99.