Myopik astigmatisma tedavisinde SMILE (KKLÇ)) tekniği
  1. Tez No: 515155
  2. Yazar: MURAT ARİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ : Miyopik astigmatizma tedavisinde küçük kesiden lentikül çıkarılması (KKLÇ) SMILE işlemi sonrası görme keskinliği, refraksiyon değerleri ve korneal aberasyonların uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi GE EÇ VE YÖNTEM : Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Refraktif Cerrahi Merkezi tarafından Aralık 2013 - Haziran 2016 tarihleri arasında, sferik eşdeğeri (SE) -2,25 D ile -11,5 D aralığında, ortalama silindirik değerleri - 0,75 ile - 4,0 D aralığında olan KKLÇ uygulanmış miyopik astigmat hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Takip süresi en az 12 ay olan 120 hastanın 200 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ay, 6. ay, 12. ay, 24. ay ve 36. ay düzeltilmemiş görme keskinlikleri (GK), en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (DGK), biyomikroskopik muayeneleri ve refraktif durumları değerlendirildi. Vektör analizi 12.ay sonuçlarına göre yapıldı. İşlem öncesi ve sonrası kornea değerlendirilmesi Sirius (Costruzioni Strumenti Oftalmici, İtalya) cihazı ile yapıldı. BULGULAR : Ameliyat öncesi GK ve DGK ameliyat sonrası tüm dönemlerin GK ve DGK‟leri ile karşılaştırıldığında anlamlı artış gözlendi. Ameliyat öncesi SE değerleri – 6,23 ± 1,71 D olan hastaların ameliyat sonrası 12.ay SE değeri - 0,50 ± 0,41 D iken 36. ay SE değeri -0,62 ± 0,49 D olarak bulundu. Ameliyat sonrası 12.ayda gözlerin % 67‟si , 36. ayda ise gözlerin % 56,6‟sı ± 0,50 D aralığında, sırasıyla %89.50 ile %72,9‟u ± 1,00 D aralığında bulundu. Korneal aberasyonlara bakıldığında total yüksek sıralı aberasyon, koma, sferik aberasyon değerlerinde ameliyat öncesine göre artış görüldü. 12.aydaki refraktif değerlere göre yapılan vektöryel analize göre hedef indüklenmiş astigmatism (HİA : TİA) :1,50 ± 0,92 fark vektörü (FV : DV ) : 0,05 ± 0,14 ve düzeltme indeksi ( Dİ : Cİ ) :0,89 olarak bulundu. SONUÇ : Uzun dönem sonuçları değerlendirildiğinde SMILE işleminin miyopik astigmatizmanın tedavisinde etkili, güvenli ve öngörülebilir bir tedavi yöntemi olduğu düşünmekteyiz. Özellikle cerrahi uygulanırken siklotorsiyon kontrolünün ve otomatik santralizasyonun sağlanması başarıyı arttırabilir
Özet (Çeviri)
PURPOSE : Evaluation of long-term results of visual acuity, refraction values and corneal aberrations after the SMILE procedure in the treatment of myopic astigmatism. METHODS : Two hundred eyes of 120 patients who underwent SMILE in the Refractive Surgery Center of the Beyoğlu Eye Research and Training Hospital between December 2013 and June 2016 were followed at least 12 months were analyzed by retrospective chart review. Preoperative spherical equivalent (SE) was between – 2,25 diopters (D) and – 11,5 D, cylindrical value was between -0,75 D and - 4,00 D. The measurements included uncorrected distance visual acuity (UDVA), corrected distance visual acuity (CDVA), slit-lamp examination, vector analysis and manifest refractions. The Sirius corneal topography and aberrometry system (Costruzioni Strumenti Oftalmici, Italy) were also performed preoperatively and postoperatively. RESULTS : At 12 months and 36 months postoperatively UDVA and CDVA significantly better than preoperatively. The preoperative mean SE was – 6,23 ± 1,71 D and after 12 months was - 0,50 ± 0,41 D and after 36 months SE was - 0,62 ± 0,49 D. At 12 months after the procedure, 67.0 % of the eyes were within ± 0.5 D and 89,5% of eyes were within ± 1.0 D. At 36 months after the procedure, 56,6 % of the eyes were within ± 0.5 D and 72,9% of eyes were within ± 1.0 D. Corneal total high-order aberrations (HOA), coma, spherical aberrations increased postoperatively. In the vector analysis according to the refraction values of the 12. month ; target induced astigmatism (TİA) : 1,50 ± 0,92 , difference vektör (DV) : 0,05 ± 0,14 and correction index (CI ) : 0,89 was found. CONCLUSIONS : When long term results are evaluated, we think that SMILE treatment is an effective, safe and predictable treatment for myopic astigmatism. Especially when performing surgery, controlling cyclotorsion and ensuring automatic centralization may increase success