Acil servise başvuran oruç tutan sağlıklı gönüllülerde 12 saat açlık sonrası brakiosefalik venin pasif bacak kaldırma ile çap ve distensibilite değişikliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of diameter and distensibilty changes with brachiocephalic venin passive leg lift after 12 hour hunger in healthy volunteers with emergency service applicant fasting
- Tez No: 515157
- Danışmanlar: DOÇ. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Anatomy, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hastaların volüm durumunun değerlendirilmesinde ultrason ile yapılan vena kava inferior çapı ölçümlerine alternatif olarak brakiosefalik ven (BSV) distensibilitesinin kullanılıp kullanılmayacağını, normal beslenme düzenindeki sağlıklı bireylerde ve 12 saatlik açlık durumu olan sağlıklı bireylerde incelemeyi hedefledik. İkincil olarak da bu kişilere uygulanacak pasif bacak kaldırma (PBK) yöntemi sonrasında artan kardiyak debiye karşı BSV distensibilitesinde nasıl bir değişim olacağı araştırılmıştır. Tüm ölçümlerde gözlenen değişimlerin standart ekokardiyografi ile ölçülen Kardiyak Output (KO) değerleri ile uyumluluğu incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız toplumsal tabanlı prospektif gözlemsel vaka kontrol çalışması olarak planlanmış olup sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılmıştır. Çalışmayı bir Acil Tıp asistanı yürütmüştür. Gönüllülerde KO, BSV çapı ve distensibilitesi ultrason ve ekokardiyografi yardımıyla ölçülmüştür. BULGULAR Çalışmaya toplam 122 gönüllü katılmıştır. Bu gönüllülerde pasif bacak kaldırma manevrası öncesi ve sonrası ölçülen BSV çap ve distensibilitesinin KO ile uyumluluğu incelenmiştir. Çalışmamızda dehidrate hasta grubunda PBK sonrası maksimum BSV antero-posteriyor çapında (t=-7,626; p0,05). Yine dehidrate hasta grubunda ΔBSV distensibilite ile ΔKO arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p>0,05). SONUÇ ΔBSV distensibilitesinin sıvı yanıtlılığını öngörmede anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate whether the brachiocephalic vein (BCV) distensibility should be used as an alternative to vena cava inferior diameter measurements performed with ultrasonography in evaluating the volume status of patients, in healthy subjects with normal diet and in healthy subjects with a 12-hour fasting state. Secondly, it was researched how a change in BCV distensibility against increased cardiac output following passive leg raising (PLR) method applied to these persons. The changes observed in all measurements were compared with the Cardiac Output (CO) values measured by standard echocardiography. MATERIALS AND METHODS Our study was planned as a socially based prospective observational case control study and was conducted on healthy volunteers. An Emergency Medicine assistant has conducted the work. In volunteers CO, BCV diameter and distensibilty were measured by ultrasonography and echocardiography. RESULTS A total of 122 volunteers participated in the study. In these volunteers, the correspondence of BCV diameter and distensibility measured before and after passive leg lift maneuver to CO was investigated. In our study, we found a significant increase in maximum BCV anteroposterior diameter (t=-7,626; p0.05). Also there was no significant relationship between dBCV distensibility and dCO in the dehydrated patient group (p> 0,05). CONCLUSION It has been concluded that ΔBCV distensibility does not make sense in predicting fluid response.