Antibiyotik içerikli patların oluşturduğu renklenme ve ağartma işleminin spektrofotometrik analizi
Spectrophotometric analysis of discoloration induced by antibiotic pastes and bleaching efficacy on teeth discoloured by different antibiotic pastes
- Tez No: 515171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇAKICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı içerikte antibiyotikli patların oluşturduğu renklenmenin ve oluşan renklenmenin iki farklı teknikle ağartılması sonucu dişlerde meydana gelen renk farklılığının spektrofotometre cihazı kullanılarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 120 adet çekilmiş insan maksiler orta kesici dişi kullanıldı. Her grupta 20 adet örnek olacak şekilde 6 çalışma grubu oluşturuldu. Gruplardan biri kontrol grubu olarak seçilip bu gruptaki örneklere herhangi bir işlem uygulanmadı. Diğer beş gruptaki örneklerin kök kanallarına, 5 farklı antibiyotikli pat yerleştirilip üç hafta beklenildi. Dişlerin başlangıç, 1., 2. ve 3. hafta renk ölçümleri spektrofotometre kullanılarak yapıldı. Antibiyotik içerikli patların renklendirdiği dişler daha sonra iki alt gruba ayrıldı. Alt grupların yarısına H202 Walking bleach yöntemiyle, diğer yarısına H202 + Nd-YAG lazer kullanarak termofotobleach yöntemiyle 3 seans ağartma yapıldı. Kontrol grubu ise deney süresince distile suda bekletildi. Renk tespiti, 4., 8., ve 12. günlerde spektrofotometre ile yapıldı. Bulgular: Antibiyotikli patların oluşturduğu toplam renk değişikliğine bakıldığında (ΔE) kontrol grubu ve ikili antibiyotikli pat içeren grupların dışındaki tüm gruplarda klinik olarak algılanabilir renk değişimi(∆E˃3.46) görülürken en yüksek renk değişimi minosiklin içeren antibiyotikli pat grubunda görüldü (32.42). Patların oluşturduğu renklenmenin zamana bağlı olarak lineer bir artış gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the discolored which is caused by the antibiotics pastes including different antibiotics, is bleaching by two different techniques. Materials and Methods: In our study 120 extracted maxillar human incisors are used. Six groups having 20 teeth. One of this groups is controlled group no treatment. 5 pastes having different antibiotics are placed to root of the other 5 groups. It was incubated 3 weeks. Spectrophotometric measurements were obtained firstly in the beginning, then on the 1th, 2th and 3th weeks after the placement of the paste. The specimens which discoloured by antibiotics pastes were then divided into two subgroups. The half of this group with H2O2 walking bleaching and the other half of groups H202 + Nd-YAG laser with termophotobleaching. Spectrophotometric measurements were obtained, firstly in the beginning, then on the 4th, 8th and 12th days after the placement of the bleaching materials. Results: Aecording to the total color differences or distances between 2 colors (∆E) all groups showed color changes exceeding the perceptibility threshold at all time points except the control group and double antibiotics paste groups (∆E˃3.46). Triple antibiotics paste with minocycline, induced the most severe coronal discoloration (32.42). Lineer increase at the discolouration caused by pastes is seemed depending on time.