Kitosan içerikli polimerin balıklarda bulunan gıda kaynaklı bazı patojenler üzerindeki antimikrobiyal etkinlikleri
Synthesis of chitosan-containing polymers and their antimicrobial activities on some foodborne pathogens found in fish
  1. Tez No: 927466
  2. Yazar: EBRU POLAT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARATON KUZGUN, DOÇ. DR. PINAR ERECEVİT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Microbiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada poli N-(2-Hidroksipropil)metakrilamid)(HPMA) polimerine antimikrobiyal bir ajan olan kitosan eklenerek yeni bir polimer elde edilmiştir. FT-IR, TGA ve SEM analizleri Kitosan-graft-poli(N-(2-Hidroksipropil)metakrilamid) (HPMA) polimerinin başarılı bir şekilde sentezlendiğini ve istenen özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Kitosan-graft-poli(N-(2-Hidroksipropil)metakrilamid) (HPMA) polimerinin %2'lik asetik asit solisyonu (K+HPMA+A) balıklarda bulunan gıda kaynaklı patojenlerin (Klepsiella pneumoniae klinik izolatı, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212) gelişimi üzerinde disk difüzyon ve mikrodilüsyon broth yöntemi olan antibakteriyel duyarlıklık testleri ile antimikrobiyal etkisi incelenmiştir. Bu amaçla kitosanın %2 lik asit çözeltisi ile (K+A) , kitosanın safsu ile (K+S), kitosan içerikli HPMA' nın %2 lik asetik asit çözeltisi (K+HPMA+A) ile muamele edilmesi sonucu; gr (-) ve gram (+) bakteriler üzerinde HPMA+A ve K+A ' nın yüksek konsantrasyonu (300µL: 8,85 mg) daha yüksek düzeyde antimikrobiyal etki gösterirken K+HPMA+A' nın düşük konsantrasyonu ise (300µL: 4,425 mg) E. coli dışındaki tüm bakterilerde daha düşük inhibisyon zonu göstermiştir. Antibakteriyel etki üzerinde belirleyici olan minimal inhibisyon testi yapıldığında; K+A'nın bakteriler üzerinde Mik değeri15,62 μL, K+HPMA+A'nın ise Mik değeri 31,85 μL dir. Standart antibiyotik ile kıyaslandığında; gram (+) bakteriler üzerinde aynı antimikrobiyal özellikte, gram(-) bakteriler üzerinde ise daha etkili antimikrobiyal özellik taşıdığı saptanmıştır. Çalışma bulgularımız, uygun dozlarda (300-31,85 µL) kitosan içeren K+HPMA+A çözeltisinin, insan ve toplum sağlığının iyileştirilmesine yönelik tedaviyi desteklemede önemli bir özellik olan bakteri üremesini durduracak bakterisidal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca konuyla ilgili gıda güvenliğinin arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalara da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new polymer was obtained by adding chitosan, an antimicrobial agent, to poly N-(2-Hydroxypropyl)methacrylamide)(HPMA) polymer. FT-IR, TGA and SEM analyzes showed that Chitosan-graft-poly(N-(2 Hydroxypropyl)methacrylamide)(HPMA) polymer was successfully synthesized and had the desired properties. 2% acetic acid solution (K+HPMA+A) of chitosan-graft-poly(N-(2 Hydroxypropyl)methacrylamide)(HPMA) polymer was used to kill foodborne pathogens found in fish (Klebsiella pneumoniae clinical isolate, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212) on the development of disc diffusion and Its effectiveness was examined with antibacterial susceptibility tests, which is the microdilution broth method. For this purpose, as a result of treating chitosan with 2% acid solution (K+A), chitosan with pure water (K+S) and chitosan-graft-poly(N-(2-Hydroxypropyl)methacrylamide)(HPMA) with 2% acetic acid solution (K+HPMA+A); While the high concentration of K+HPMA+A and K+A (300µL: 8.85 mg) have a higher antimicrobial effect on gram (-) and gram (+) bacteria, the lower concentration of K+HPMA+A (300µL: 4.425 mg) showed a lower inhibition zone in all bacteria except on E. coli. When the minimal inhibition test, which is decisive for the antibacterial effect, is examined, the Mic value of K+A on bacteria is 15.62 μL and the Mic value of K+HPMA+A is 31.85 μL. Compared to standard antibiotics; It has been determined that it has the same antimicrobial properties on gram (+) bacteria and more effective antimicrobial properties on gram (-) bacteria. Our study findings show that K+HPMA+A solution containing chitosan in appropriate doses (300-31.85 µL) has bactericidal properties that will stop the growth of bacteria, which is an important feature in supporting treatment for improving human and public health. In addition, it contributes to the studies carried out to increase food safety on the subject.