Farklı amino asit kaynaklarının broylerlerde besi performansı, serum biyokimyası ve karkas kalitesi üzerine etkileri
Effects of different amino acid sources on broiler performance, serum biochemical parameters and carcass quality
- Tez No: 515184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, etlik piliç karma yemlerinde kullanılan sentetik olarak üretilen DL – metiyonin (1.0g/kg yem) yerine önerilen iki farklı dozdaki (1.0 ve 1.25g/kg yem) bitkisel ekstraktın besi performansı, serum biyokimyası ve iç organ nispi ağırlıkları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bir günlük yaştaki toplam 312 adet Ross 308 erkek etlik civciv kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 grup ve 3'er tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonunda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları bakımından gruplar arasında istatistiki olarak önemli düzeyde farklılık tespit edilmemiştir (P>0.05). Karkas ağırlığı ile taşlık ve abdominal yağ nispi ağırlıkları sentetik metiyonin yerine bitkisel ekstraktların kullanımıyla istatistiki olarak önemli düzeyde etkilenmezken; barsak ve karaciğer nispi ağırlıkları sentetik metiyonin kullanılan grupta daha yüksek olmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effects of proposed 2 different doses (1.0 and 1.25g/kg feed) herbal extract as methionine source instead of synthetically produced DL methioine (1g/kg feed) on feding performance, serum biochemistry and relative organ weights. In the study,1 day old total 312 male Ross 308 broiler chicks were used as animal material. Trial was arranged according to Completely Randomized Design, containing 3 groups and 3 replicates. At the end of the sudy, there were no statistically significant differences among groups for live weight, live weight gain, feed intake, feed conversion ratio values, gizzard, carcass and abdominal fat weights (P>0.05). However, there were statistically significant differences among groups for relative intestine and liver weights were found higher in synthetic DL- metihionine containing group (P0.05).