Farklı karbonhidrat kaynaklarının biyoflok sisteminde besin değeri performansına etkisinin araştırılması
Effect of different carbonhydrate sources on biofloc system performance in terms of nutritional values
- Tez No: 781241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ DEVRİM TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında sürdürülebilir üretim sistemlerinden biri olan biyoyumak teknolojisinde dışarıdan eklenen azot ve karbon kaynağı ile biyoyumak üretimi ve oluşan biyoyumağın besin değerleri araştırılmıştır. Karbon kaynağı olarak kolay ulaşılabilen şeker, glikoz şurubu ve melas kullanılmıştır. Sistemde oluşan biyoyumak miktarı baz alındığında en çok şekerin karbon kaynağı olarak kullanıldığı sistemden biyoyumak elde edilirken en az melasın karbon kaynağı olarak kullanıldığı sistemden biyoyumak elde edilmiştir. Buna karşın besin değerleri incelendiğinde, şeker ve glikoz ile beslenen grupların benzer amino asit profiline sahip olduğu, melas ile beslenen grubun ise daha zengin bir aminoasit profiline sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları doğrultusunda, biyoyumak teknolojisi ile balık üretimi yapıldığında, üretilen biyoyumak kütlelerinin ek bir besin olarak kullanılabileceği, farklı karbon kaynaklarının da aminoasit profilinde etkili olduğu ve beslenmede göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the nutritional values of biofloc biomass which are used in sustainable aquaculture production using different nitrogen and carbon sources. Simple sugar, glucose and molasses were used for the biofloc accumulation. In terms of biofloc biomass, simple sugar use resulted with the best production whereas, the least biomass produced was in the molasses enriched groups. Contrary to biomass, amino acid profile of the molasses enriched groups were more rich in content while simple sugar and glucose enriched groups did not differ in amino acid profile. According to our results, biofloc use in aquaculture production can be used as a supplementary feed source and it is important to know that carbon source used to enrich biofloc accumulation changes the amino acid profile and should be considered when biofloc is used for nutritional purposed.