Bireysel emeklilik sisteminde bulut teknolojileri kullanımı ve bir model önerisi
A model recommendation for the use of cloud technologies and individual pension system
  1. Tez No: 515185
  2. Yazar: EYÜP KARLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Birçok sektörde güncel bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanmak kaçınılmız olduğu gibi finans sektörü içinde bu durum aynıdır. Bu teknolojilerden günümüzde en çok revaçta olanı, yer ve zaman bağımsız olarak kolay erişimin sağlandığı Bulut Bilişim teknolojileridir. Bulut Bilişim ortak amaçta olup ancak dağıtık olarak işleyen yapıların tek bir merkeze bağlantısının sağlanması ve buradan ortak faydalanılan bir sistem oluşturma olanağını mümkün kılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi bu kapsamda ele alınabilecek örneklerden biridir. Bu hizmeti sağlayan birbirinden bağımsız birçok şirket vardır. Burada tüm şirketlerin ortak noktası potansiyel müşteriler diğer bir deyişle bireysel emeklilik sistemine dahil olabilecek katılımcılar olduğuna dikkat edilmelidir. Bu şirketler arasında katılımcıların takip edildiği yani kişinin herhangi bir emeklilik şirkettinde bir bireysel emeklilik kaydı olup olmadığı varsa da hangi oranda olduğunu gösteren bir sistem mevcut değildir. Bu noktada bulut bilişim sisteminden yararlanılarak şirketlerin ortak bir havuz oluşturuduğu, her an ve her yerden bağlanılabilecek bir sisteme ihtiyaç duyulmakta ve bu ihtiyaca yönelik olarak bulut bilişim mimarisini kullanıldığı Bireysel Emeklilik Ortak Sistemi (BESOrtak) oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is essential to benefit from the modern information and communication technologies in financial sector like in many sectors. Cloud Computing Technologies is the most popular one among these technologies which is easily accessible independently from location and time. Cloud computing aims at enabling the connection of distributed systems to a single center and creating a system for common use. The Individual Pension System is one of the examples that can be addressed in this context. There are many independent companies providing this service. It is important to note that the potential customers, which are important to all companies, are also the participants who may be involved in the individual pension system. There isn't any system showing whether an individual is included in an individual pension system in any pension company or the rate of that individual if included in a pension system. At this point, there is a need for cloud computing which can provide a common pool that can be connected independently from time and place. Therefore, the Individual Pension System (BES Ortak) was developed for this requirement based on cloud computing architecture.