Besin madde içerikleri farklı olan broyler rasyonlarına kurutulmuş hayvan plazması ilavesinin performans ve bazı kemik kalite kriterleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of growth performance and some bone quality criteria in broilers fed rations with different nutrient content includes spray dried animal plasma
- Tez No: 819579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SIZMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Broyler yetiştiriciliğinde ana vurgunun protein olması, çevresel ve genetik faktörlerin yanı sıra bitkisel kaynaklardaki eksik esansiyel amino asit nedeniyle dış katkılara ihtiyaç duyulması farklı protein kaynaklarına olan yönelişi artırmıştır. Bu çalışmanın amacı broyler başlangıç (0 – 10. gün) rasyonlarına zengin amino asit profiline sahip Kurutulmuş hayvan plazması (KHP)' nın farklı besin madde içeriği bulunduran rasyonlar ile beslenen broylerlerde büyüme performansı ve kemik kalite kriterlerine olan etkisini ortaya koymaktır. Denemede 816 adet 1 günlük yaşta Ross 308 erkek broyler civciv kullanılmıştır ve araştırma 42 gün sürmüştür. Deneme grupları düşük enerji ve besin madde içeriği (DBM), yüksek enerji ve besin madde içeriği (YBM); %0 (N) veya %1 (KHP) kurutulmuş hayvan plazması ilave edilecek şekilde 2x2 faktöryel tasarım (DBM-N, DBM-KHP, YBM-N, YBM-KHP) halinde oluşturulmuştur. YBM ile KHP ilavesinin canlı ağırlık artışını artırarak önemli bir etkileşimi olmuştur. YBM ile beslenen broylerlerde, performans parametrelerini ve YDO' nda iyileşmeye neden olduğu görülmüştür. KHP ilavesi, performans parametrelerini artırmış ve YDO' nda iyileşme ile sonuçlanmıştır. Farklı besinn madde içeriği ile KHP ilavesinin organ ağırlıkları üzerine bir etkileşimi görülmemiştir. KHP tibia mukavemet parametreleri çoğunlukla iyileştirirken esnemedeki oynamada zayıf kaldığı görülmüştür; tibiada kül, Ca ve P içeriği ise etkilenmemiştir. Farklı besin madde içeriği ile KHP ilavesinin etkileşimi femur P değerini artırırken diğer femur kemik mukavemet parametreleri üzerinde bir etkisi görülmemiştir. KHP femur kemik ağırlığını artırırken, diğer parametrelerde herhangi bir anlamlı sonuç görümemiştir. Sonuç olarak farklı besin madde içeriğine sahip broyler yemlerinde başlangıç rasyonlarına (0 – 10. gün) KHP ilavesi ile yapılan araştırmada genel olarak performansı iyileştirdiği, bağışıklık sistemine yardımcı olduğu, kemik kalitesine bağlı olarak refahı artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main emphasis in broiler farming, besides the environmental and genetic factors, the need for external additives due to missing essential amino acids in plant sources have increased the tendency towards different protein sources. The aim of this study is the put forth of the effect of Spray Dried Plasma (SDP) - which has rich amino acid profile - suppelementation in starter rations on growth performance and bone quality criteria of broilers fed with rations containing different nutrient density. Trial lasted for 42 days and 816 1 – day old Ross 308 male broiler chicks were used. Experimental groups designed as 2x2 factorial (LND-N, LND-SDP, HND-N, HND-SDP) which are low energy and nutrient density (LND), high energy and nutrient density (HND); 0 % SDP (N) and 1 % SDP (SDP). There was a significant interaction between HND and SDP supplementation by increasing body weight gain (BWG). In broilers fed with HND, it was observed that improvement in performance parameters and FCR (feed conversion ratio). There was no interaction between different nutrient density and SDP supplementation on organ weights. While SDP mostly improved tibial quality parameters, it was found weak in tibial displacement of yield; tibial ash, Ca and P content were not affected. There was a significant interaction between different nutrient density and SDP addition that increased the femoral P value while it had no effect on other femoral bone quality parameters. SDP significantly increased the femoral bone weight while it has no effect on other quality parameters. As a result of the conducted study with the addition of SDP on broiler starter rations (0 – 10th day) under different nutrient density: it was observed that it improves broiler performance in general, helps the immune system and increases welfare depending on bone quality.