Otomatik katılım sisteminin bireysel emeklilik şirketlerine etkisinin Kısıtlar Teorisi düşünce süreçleri ile incelenmesi
Analizing the effects of auto enrollments system on individual pension companies Theory of Contraints with thinking processes
  1. Tez No: 669331
  2. Yazar: BURCU YUMURTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERAB ONURSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kısıtlar Teorisi, süreç geliştirme yollarından biri olmakla birlikte bir işletme içerisinde yürütülen tüm süreçlere uygulanabilir. Sürekli gelişimin esas alınması açısından işletme faaliyetlerini etkin kılmaktadır. Bu çalışma ile otomatik katılım sisteminin bireysel emeklilik şirketlerine etkisi Kısıtlar Teorisi Düşünce Süreçleri ile incelenmiştir. Otomatik katılım sisteminin ve bireysel emeklilik şirketlerinin şimdiki durumlarına ilişkin kısıtlar incelenerek öneriler getirilmiş, bu öneriler çerçevesinde gelecekteki değişimin nasıl olacağı açıklanmıştır. Kısıtlar Teorisi Düşünce Süreçleri, Bireysel Emeklilik Sistemi' nin geliştirilmesi adına anket çalışmaları sağlayan kurum tarafından gerçekleştirilen anket verilerine uygulanmıştır. Çalışmada, Otomatik Katılım Sistemine giriş yapmış ve cayma süresi sonrası sistemden ayrılmış katılımcıların sistem hakkında bilgileri, sisteme olumlu ve olumsuz bakış açıları değerlendirilmiş, anket verileri paylaşılmıştır. Mevcut koşullarda direkt ve dolaylı yollardan etki eden pandemi (Covid-19) sürecinin sektörel etkileri incelenmiş ve Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ilişkin oluşabilecek olumsuz durumlara yönelik öngörülere yer verilmiştir. Bu anket verileri ve pandemi (Covid-19) sürecine ilişkin öngörüler çerçevesinde bireysel emeklilik şirketleri için kayıp oluşturan sistemden ayrılma süreçlerinin kök nedenlerine ulaşılmış, kök nedenlerin nasıl değişeceği ve neye dönüşeceğine ilişkin fikirler ortaya konulmuştur. Mevcut durum Şimdiki Gerçeklik Ağacı ile tespit edilerek, bulunan kök nedenlerin Buharlaşan Bulut ile enjeksiyonlar uygulanarak nasıl yok edileceği açıklanmıştır. Hedeflenen durumlar, Gelecek Gerçeklik Ağacı ile gösterilmiş, karşılaşılabilecek engellerin istenilen sürece nasıl döndürülebileceği Ön Gereksinim ve Geçiş Ağaçları' nda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Theory of Constraints is one of the ways of process improvement, it can be applied to all processes carried out within an enterprise. It makes business activities effective in terms of continuous improvement. In this study, the effect of Auto Enrollment System on individual pension companies was examined with the Thinking Processes in Theory of Constraints. The constraints regarding the current situation of the auto enrollment system and individual pension companies were examined and suggestions were made, and within the framework of these suggestions, the future change was explained. The Thinking Processes in Theory of Constraints were applied to the survey data conducted by the instution providing survey studies in order to develop the Individual Pension System. In this study, the information about the system, positive and negative perspectives of the participants who logged into the Auto Enrollment System and left the system after the withdrawal period were evaluated and the survey data were shared. The sectoral effects of the pandemic (Covid-19) process, which affects directly and indirectly in the current conditions, have been examined and predictions regarding the negative situations that may arise regarding the Individual Pension System are included. Within the framework of these survey data and predictions regarding the pandemic (Covid-19) process, the root causes of the processes of leaving the system that caused losses for individual pension companies were reached, ideas about how root causes would change and what would they turn into have been put forward. The current situation was determined with the Current Reality Tree of the Thinking Process, and the root causes were found then injections were made on how to destroy them with the Evaporating Cloud tool. The target situations are shown with the Future Reality Tree, and how the obstacles that may be encountered can be returned to the desired period are explained in detail in Prerequisite and Transition Trees.