Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi ve kamu sektörü çalışanlarının BES'ne giriş kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi; Konya ili örneği
Private Pension System in Turkey and determination of factors affecting the public sector employees decision to enter PPS; Konya city example
- Tez No: 610669
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin aktif çalışma hayatları boyunca yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırımlarda değerlendirerek emeklilik zamanlarında hayat kalitelerini koruyabilecekleri bir gelir elde etmelerine katkıda bulunan özel emeklilik sistemidir. İnsanlar bu sisteme gönüllü, zorunlu veya otomatik olarak katılarak, sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir oluşturabilmektedir. BES'nin bireysel, sosyal ve ekonomik yönden sağladığı faydalardan dolayı Türkiye dahil birçok ülke sistemde yeni reformlar yaparak sistemdeki katılımcı sayısını artırmaya çalışmaktadır. Zira bireylerin BES'ne giriş kararlarını ve sistemde kalmalarını etkileyen pek çok faktör bulunabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan bireysel emeklilik sisteminin kamu sektöründe çalışan bireyler için bireysel emeklilik sistemine giriş kararlarının etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmada, kamu sektörü çalışanlarının bireysel emeklilik sistemine hangi nedenler doğrultusunda girmeyi düşündükleri, bireylerin demografik özellikleri ile bireysel emeklilik sistemine giriş kararlarının hangi ölçülerde farklılık gösterdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma nicel bir araştırma olup, araştırmada model olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Konya'da çeşitli kamu sektörlerinde çalışmakta olan 350 kamu personeline ulaşılmış ve“Bireysel Emeklilik Sistemi Anketi”kullanılarak gerekli veriler anket yardımı ile toplanmıştır. 350 anketten 229'unun verileri kullanılarak SPSS programı ile verilerin ön ve ileri analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda kamu sektörü çalışanlarının; %19,2'si sosyal güvenlik reformlarına güven duyarken, %41,5'i sosyal güvenlik reformlarının sorunları çözemeyeceğini düşündüğü belirlenmiştir. Kamu sektörü çalışanlarının %52'sinin düzenli tasarruf alışkanlığının olduğu ve tasarruflarını en çok altına yatırım yaparak değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, BES'ne giriş kararını etkileyen faktörlerden olan meslek ile giriş kararı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanırken, eğitim düzeyi ve ortalama aylık gelir ile BES'ne giriş kararı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamaması çalışmanın önemli sonuçlarındandır. Çalışmanın en sonunda ise elde edilen bulgulardan yola çıkarak konu ile ilgilenenlere önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kavramlar: Sosyal Güvenlik Sistemleri, Türkiye'de Sosyal Güvenlik, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi, Konya'da Bireysel Emeklilik Tercihleri.
Özet (Çeviri)
The Private Pension System (PPS) is a private pension system that contributes to individuals' savings in their active working lives through long-term investments, which contribute to their retirement. People can participate in this system voluntarily, compulsorily or automatically and generate an additional income to the pension income provided by the social security system. BES's individual, because of the benefits from the social and economic aspects, including Turkey, has been working to increase the number of participants in the system, making new system reforms in many countries. Because, there are many factors that affect the decisions of individuals to enter PPS and stay in the system. In this study, the private pension system implemented in Turkey aimed to determine the factors that affect entry decisions to individual pension system for individuals working in the public sector. In this study, it is tried to determine the reasons for the public sector employees to enter the private pension system and the extent to which the demographic characteristics of individuals and the decisions to enter the private pension system differ. The study is a quantitative research and relational survey model is used as a model. Within the scope of the research, 350 public employees working in various public sectors in Konya were reached and the necessary data were collected with the help of the“Individual Pension System Survey”. Preliminary and advanced analyzes of the data were done with SPSS program by using the data of 229 out of 350 questionnaires. As a result of the research, public sector employees; While 19.2% trust social security reforms, 41.5% think that social security reforms cannot solve the problems. It was found that 52% of the public sector employees have regular habit of saving and evaluate their savings by investing the most in gold. In addition, while there is a statistically significant difference between profession and entry decision which is one of the factors affecting the decision to enter PPS, it is important to find out that there is no statistically significant relationship between education level and average monthly income and PPS entry decision. At the end of the study, based on the findings, suggestions were made to those interested in the subject. Key Concepts: Social Security System, Social Security in Turkey, the private pension system in Turkey, Individual Retirement preferences in Konya.