Sömürgecilik ve 1763- 1947 dönemi pax- Britannica: Hindistan örneği
Colonialism and the period 1763-1947 pax- Britannica: The case of India
- Tez No: 515221
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1763-1947 arası dönem, Birleşik Krallık'ın dünya sahnesinde en büyük güç olarak yer aldığı dönem olmuş olup, Pax-Britannica diye adlandırılan ve İngiliz barış ve istikrarını niteleyen döneme dâhil olmaktadır. Bu çalışma, emperyalizm yoluyla dünyaya barış değerlerini yaydığı iddia edilen bu dönemin, aslında çıkarları önceleyen ve liberal değerler ile pek de örtüşmeyen bir barış düzenini sağladığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, aynı zamanda bu dönemde genelde izlenen sömürge politikalarına özelde ise Hindistan sömürgeciliğine odaklanarak, sağlanan durumun barıştan ziyade herhangi bir savaşsızlık durumu olduğu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The period from 1763 to 1947 was the era when the United Kingdom took its place as the greatest power on the world stage, including the turn of the century, which is called Pax-Britannica and characterized British peace and stability. This study aims to show that this period, which is claimed to have spreaded peace values in the world through imperialism, actually provides a peace order that precedes interests and does not coincide with values. The work also generally focuses on the colonial policies specially Indian Colony policies followed in this period, claiming that the situation provided is a state of warlessness far from peace.