Obez bireylerde obezite düzeyi ile akıllı telefon bağımlılığı ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ilişkisi
The relationship between obesity level and smartphoneand online game addiction among obese people
- Tez No: 515223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, obez bireylerde beden kitle indeksi değerleri ile akıllı telefon bağımlılığı ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ilişkisinin değerlendirilmesidir. Katılımcılara, çalışmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik veri formu, Türkçe geçerlik ve güvenirlikleri yapılmış olan Akıllı Telefon Bağımlılığı ve Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçekleri verilmiştir. Çalışmaya, İstanbul ilinde bulunan Dr. Gürkan Kubilay Obezite Kliniği'nde tedavi gören 18-65 yaş arası kadın ve erkek obez bireyler katılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 189 kadın ve 80 erkek olmak üzere 269 obez birey oluşturmaktadır. Bu araştırmada, katılımcılardan elde edilen verilerin analizleri SPSS-25 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde Mann Whitney U ve Spearman korelasyon testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, çevrimiçi oyun oynayan bireylerde, çevrimiçi oyun bağımlısı olma ve olmama durumunun bireylerin beden kitle indeksi ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Çevrimiçi oyun oynayan bireylerde, çevrimiçi oyun bağımlısı olma ve bağımlılık riski taşıma durumunun beden kitle indeksi ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Çevrimiçi oyun bağımlılığının ortalama ve toplam puanlarının beden kitle indeksi ile korelasyonunaa bakıldığında ise beden kitle indeksi ile oyun bağımlılığı arasında bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Akıllı telefon kullanan bireylerde, akıllı telefon bağımlısı olma ve olmama durumunn bireylerin beden kitle indeksleri ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Akıllı telefon bağımlılığı toplam puanı ve beden kitle indeksi arasındaki korelasyona bakıldığında aralarında bir ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the BMI values and the frequency of smartphone addiction and online gaming addiction in obese individuals. Sociodemographic data form created by the students, Smart Phone Addiction and Online Game Addiction scale of Turkey of which the validity and reliability were given. The obese female male patients between 18-65 years old hospitalized in Dr. Gürkan Kubilay Obesity Clinic in Istanbul attended by between 18-65 years of age. The sample of the study consisted of 269 obese individuals, 189 female and 80 male. In this study, data from the participants were analyzed using the SPSS-25 package program. Mann Whitney U and Spearman correlation tests were used in the statistical analysis of the study. As a result of the research, it was found that, there is not a meaningful relationship between the individuals with online gambling addiction and without online gambling addicts. Among individuals playing online games, it was found that individuals who are not online gaming addicts and who are at risk of online gaming addiction are not significantly associated with BMI values. When the correlation between the average of online game addiction and the total score of the game is compared with the BMI, it is found that there is no relation between the BMI and game addiction. Among individuals using smartphones, it has been found that individuals who are not smartphone addicts and who are addicted to smartphones are not significantly associated with BMI values. Looking at the correlation between smartphone addiction total score and BMI, it is found that there is no relationship between BMI and smartphone addiction.