Obez bireylerde kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi ile vücut biyoempedans ölçümleri arasındaki ilişki
The relationship between knowledge level of cardiovascular disease risk factors and body bioimpedence measurements in obese individuals
  1. Tez No: 1007618
  2. Yazar: SÜHEYLA KANLIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN YILDIZ ÇELTEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, obez bireylerde kardiyovasküler hastalık (KVH) risk faktörlerine ilişkin bilgi düzeyinin belirlenmesi ve bu bilgi düzeyinin vücut biyoelektrik impedans analizi (BİA) ile elde edilen vücut kompozisyonu parametreleri ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma kesitsel tipte planlanmış olup, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Obezite Merkezi'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri, beden kitle indeksi (BKİ) ≥30 kg/m² olan 206birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“FDA onaylı InBody 270 cihazı”ve“Kardiyovasküler Hastalık Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD)”ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, ki-kare testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmış; p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin %90,3'ü kadın olup yaş ortalaması 45,00±12,20 yıl idi. Katılımcıların ortalama BKİ değeri 36,97±5,34 kg/m² olarak saptandı. KARRİF-BD toplam puan ortalaması 20,42±4,23 olarak bulundu. KARRİF-BD ölçeği toplam puanı ile yaş arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanırken (r = 0.370, p<0.001), BKİ (p = 0,647), vücut yağ oranı(p=0,734), abdominal yağ oranı (p=0,810) ve bel/kalça oranı (p=0,509) ile bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı.Eğitim düzeylerine göre KARRİF-BD toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş olup (F = 4,911; p = 0,008); en yüksek ortalama ilkokul mezunlarında, en düşük ortalama ise ortaokul–lise mezunlarında gözlendi. Elde edilen bulgular, bilginin tek başına obeziteye bağlı fiziksel risk göstergelerini yansıtmada yeterli olmadığını, ancak yaş ve eğitim gibi faktörlerle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Obez bireylerde kardiyovasküler riskin azaltılmasına yönelik girişimlerde, yalnızca bilgi düzeyinin artırılmasının değil, davranış değişikliğini destekleyen bütüncül ve sürdürülebilir yaklaşımların önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the level of knowledge regarding cardiovascular disease (CVD) risk factors among obese individuals and to examine the relationship between this knowledge level and body composition parameters obtained through bioelectrical impedance analysis (BIA). The study was designed as cross-sectional and conducted with 206 individuals aged 18 years and older, with a body mass index (BMI) ≥30 kg/m², who applied to the Tokat Gaziosmanpaşa University Obesity Center. Data were obtained using the FDA-approved InBody 270 device and the Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level (KARRIF-BD) scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, chi-square test, and Pearson correlation analysis were used for data analysis, and a p-value<0.05 was considered statistically significant.Of the participants, 90.3% were female, and the mean age was 45.00 ± 12.20 years. The mean body mass index (BMI) was 36.97 ± 5.34 kg/m². The mean total KARRIF-BD score was 20.42 ± 4.23. While a positive and statistically significant association was found between the total KARRIF-BD score and age(r = 0.370, p<0.001), no statistically significant relationship was observed between knowledge level and BMI(p =0,647), body fat percentage(p=0,734), abdominal fat ratio(p=0,810), or waist-to-hip ratio(p=0,509). A statistically significant difference was found in the total mean KARRİF-BD scores according to education level (F = 4.911; p = 0.008); the highest mean score was observed among primary school graduates, while the lowest was found among secondary school–high school graduates. The findings suggest that knowledge alone is not sufficient to reflect obesity-relate dphysical risk indicators, but is associated with factors such as age and educational level. It was concluded that, in interventions aimed at reducing cardiovascular risk among obese individuals, not only increasing knowledge levels but also implementing holistic and sustainable approaches that support behavioral change is importance.