Obez çocuk ve adolesanlarda D vitamini düzeyinin insülin direnci ve metabolik parametrelerle olan ilişkisi
The correlation of vitamin D level with insulin resistance and metabolic parameters in obese children and adolesence
- Tez No: 618028
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ORHANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda obez çocuk ve adolesanlarda D vitamini düzeyi ile glikoz metabolizma bozukluğu (insülin direnci, diyabet), hiperlipidemi, hepatosteatoz, kemik metabolik parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve D vitamini eksikliği olan obez çocukların tedavi sonrası metabolik parametrelerindeki değişikliği saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.06.2018-01.09.2018 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran vücut kitle indexi > 95 persentil olan ve 7-18 yaş arasındaki çocuk ve adolesan hastalar alınmıştır. Hastalar 25OH vitamin D düzeyine göre; çalışma grubu (25OH vitamin D < 20 ng/ml) ve kontrol grubu (25OH vitamin D > 20 ng/ml) olarak iki grubu ayrıldı. İki grup fizik muayene ve laboratuvar bulgularına göre karşılaştırıldı. Çalışma grubundaki hastalara 24 hafta boyunca 2000 ünite/gün vitamin D3 tedavisi verildi. Tedavi öncesi ve sorası glikoz, insülin düzeyleri ve kilo değişimleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortanca yaşı kontrol grubu için 13 yıl (10-16), çalışma grubu için 14 yıl (11-15) olarak saptandı (p:0,3). Her iki grubun vücut kitle indeksleri (VKİ) benzerdi (p:0,30).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between vitamin D level and glucose metabolism disorders (insulin resistance, diabetes), hyperlipidemia, hepatosteatosis, bone metabolic parameters in children and adolescents with obesity and to determine the change in metabolic parameters of children with vitamin D deficiency after treatment. Patients and Methods: The study was planned to include children between 7-18 years of age with a body mass index> 95 percentile who presented to Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between 01.06.2018- 01.12.2018. Patients were compared to 25OH vitamin D levels; study group (25OH vitamin D 20 ng / ml). The two groups were compared according to physical examination and laboratory findings. Patients who were included in the study group with low 25OH vitamin D levels were given 2000 unit/day vitamin D3 treatment for 24 weeks. Glucose, insulin levels, and weight changes were compared before and after treatment. Results: The median age of the patients was 13 (10-16) years for the control group and 14 (11- 15) years for the study group. There was no significant difference between the body mass index of the control and study groups (p: 0.3).