Glifosat ve propolis uygulanmış sazan balıklarında tiroid uyarıcı hormon ( TSH ) ve tiroid hormonları seviyelerindeki değişimler
The alterations of thyroid stimulating hormone ( TSH ) and thyroid hormones level of carp exposed to glyphosate and propolis
- Tez No: 515239
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İLKER DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Modern tarımda pestisitlerin giderek artan kullanımı tüm dünyada önemli bir problem olarak görülmektedir. Organofosfatlı herbisitler sucul çevre için en tehlikeli agro kimyasallar içerisinde yer almaktadır. Glifosat bazlı non-sellektif bir herbisit olan Roundup®'un kullanımının giderek artması sonucunda, glifosat su kaynaklarında yaygın bir şekilde tespit edilmekte ve balıklar gibi hedef olmayan canlılara karşı da risk oluşturmaktadır. Propolis, farmakolojik olarak aktif bileşenler içeren, bal arıları tarafından üretilen doğal bir üründür. Proplisin anti-kanser, antioksidan, anti-mikrobiyal, anti-enflamatuar ve antibiyotik özellikleri olduğu rapor edilmiştir. Tiroid hormonları canlılarda farklılaşma ve doku gelişimi, sinir sisteminin gelişimi ve muhafazası ve metabolik denge gibi meydana gelen çeşitli fizyolojik süreçlerde temel rollere sahiptir. Tarafımızca yapılan bu çalışmada glifosat ve propolis uygulanan sazan balıklarında (Cyprinus carpio) tiroid uyarıcı hormon (TSH) ve tiroid hormon (T3, T4) seviyelerindeki değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, propolis uygulamasının glifosatın TSH ve tiroid hormon seviyelerindeki etkilerini düzeltme yönünde iyileştirci etkisi olmadığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The increasing use of pesticides in contemporary agriculture is considered a major problem worldwide. Organophosphate herbicides are among the most dangerous agrochemicals for the aquatic environment. The use of Roundup®, a glyphosate-based non-selective herbicide, has increased and as a consequence of the extensive use of this herbicide, glyphosate has been widely detected in water bodies increasing significantly the risks to non-target organisms, namely fish. Propolis, a natural product produced by honeybee, has pharmacologically active molecules. It has been reported to have some biological properties, such as anticancer, antioxidant, antimicrobial, anti-inflamatory and antibiotic activity. Thyroid hormones are essential for the proper functioning of the organisms, taking part in various physiological processes, such as differentiation and tissue proliferation, training and maintaining the stability of the nervous system and metabolic balance. In this study, we aimed to investigate the alterations of thyroid stimulating hormone (TSH) and thyroid hormone (T3, T4) levels of carp (Cyprinus carpio) exposed to glyphosate and propolis. When the results are taken together, it can be concluded that propolis treatment has no ameliorative effect on tsh and thyroid hormone levels of carp (Cyprinus carpio) exposed to glyphosate.