Diabetes mellitus hastalarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yalnızlık düzeylerinin glisemik regülasyonda etkilerinin incelenmesi
Analyse of the effects of healthy li̇festyle behaviours and loneliness levels on glycemic regulation of diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 515254
  2. Yazar: EMRAH BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma Görevlisi Emrah BOYACIOĞLU,“Diabetes Mellitus Hastalarının Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve Yalnızlık Düzeylerinin Glisemik Regülasyonda Etkilerinin İncelenmesi”, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2017. Sağlıklı yaşam biçimi, bireylerin sağlığını etkileyebilecek tüm davranışları üzerinde kontrol sahibi olmaları ve günlük aktivitelerinde sağlıklarını yükseltmeye yönelik davranışları seçerek uygulamalarıdır. Sosyal alanda yaşanan sıkıntılı durumlar bireyleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sıkıntılı durumlardan biri olan yalnızlık durumu sosyal ilişkiler ağında önemli niteliksel ve niceliksel eksikliklerin olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çalışmaya 148 diyabet hastası dahil edildi. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri, Sağlıklı Yaşam Biçimi Ölçeği II ile yalnızlık düzeylerini değerlendirmek için UCLA Yalnızlık Ölçeği uygulandı. Çalışmamıza katılan hastaların iyi glisemik kontrol (HbA1c≤6,5) grubunda olanların SYBDÖ toplam puan ortalaması 138,28±17,08'dir.
Özet (Çeviri)
Medical Doctor Emrah BOYACIOĞLU,“Analyse of the Effects of Healthy Lifestyle Behaviors and Loneliness Levels on Glycemic Regulation of Diabetes Mellitus Patients”, Saglik Bilimleri University,Gulhane Medical Faculty, Department of Family Medicine,Thesis of Specialization in Medicine, Ankara, 2017. Healthy lifestyle is having control over all the behaviors that may affect the health of the individual and choose and implement behaviors that enhance their health in their daily activities. Distressed situations in the social environment affect the individuals negatively. The loneliness situation, which is one of these troublesome situations, arises as a result of significant qualitative and quantitative deficiencies in the network of social relations. 148 diabetic patients were included in the study. Socio-demographic characteristics, Healthy Life Style Behaviour Scale II (HLSBS II) and UCLA Loneliness Scale to assess participants' loneliness levels were administered. Participants in good glycemic control (HbA1c ≤6.5) group had a mean total score of HLSBS II 138,28±17,08.