Sıvı durumu değerlendirmesinede internal juguler ven distensibilite indeksinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the availability of the internal juguler ven distensibilty index in the fluid situation assessment
- Tez No: 515253
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR, YRD. DOÇ. DR. SERKAN ŞENKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Her yıl dünya çapında milyonlarca insan yoğun bakım ünitelerine kabul edilmektedir. YBÜ'sinde en sık karşılaşılan problemlerden birisi dolaşım yetmezliğidir, bu nedenenle hemodinamik monitorizasyon bu hastalarda kritik önem taşımaktadır. Dolaşım yetmezliği yetersiz doku perfüzyonu ve oksijenasyonuna sebep olur ve mutlaka düzeltilmesi gerekir. Dolaşım yetmezliğinin sebebi yetersiz kardiyak debi, yetersiz intravasküler volüm ya da damar tonusunun azalmış olması olabilir. Sebebi belirlemek tedavinin ilk aşamasıdır. Böylece gereksiz sıvı yüklemesinden kaçınılabilir. Bu çalışmada juguler ven kollapsibilite indeksinin hastaların sıvı durumu değerlendirmesinde kullanılabilirliğini belirlemeyi amaçladık. 01 Aralık 2016 – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi reanimasyon yoğun bakıma yatan, yatışta veya takipte SCCM ve ESICM'in 2016 yılında yaptığı uzlaşı konferansındaki tanımlamalara göre sepsis ve septik şok tanısı alan, 18 yaş üzeri, toplam 34 hasta incelemeye alındı. Obezite ya da boyunda kitle nedeniyle ölçüm için yeterli netlikte görüntü alınamayan ve mekanik ventilatör tedavisi altında olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı ve 28 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların bazal CI değerleri USCOM ile ölçüldü ve sonrasında PBK testi yapıldı. CI değişimi %15 ve üzerinde olanlar sıvıya yanıtlı grup kabul edildi. PBK öncesi ve sonrasında hastaların IJV-DI, VCI-CI, SB, DB, OAB, ve KH değerleri ölçüldü. Veriler t testi ve Student t testi kullanılarak incelendi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 69 ± 10,08, %39,3'ü kadın (n=11), %60,7'si erkekti (n=17). PBK sonrası CI değişmine göre tüm hastaların %64,28'i (n=18) sıvıya yanıtlı (responder), %35,72'si sıvıya yanıtsız (nonresponder) olarak bulundu. IJV-DI değeri %13,5 üzerinde olduğunda %90 sensitivite ve %89 spesifite ile sıvı yanıtlılığını öngörmektedir. VCI-CI değeri %13,2 ve üzerinde olduğunda %90 senstivite ve %100 spesifite ile sıvı yanıtlılığını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Every year, millions of people around the world are admitted to intensive care units. One of the most common problems in ICU is circulatory failure, and hemodynamic monitoring is therefore critical for these patients. Circulatory failure results in inadequate tissue perfusion and oxygenation and must be corrected. Cardiac insufficiency may be due to insufficient cardiac output, insufficient intravascular volume, or decreased vascular tone. Determining cause is the first step of treatment. Thus unnecessary liquid loading can be avoided. In this study, we aimed to determine whether the jugular vein collapsibility index can be used to assess patients fluid status. A total of 34 patients, aged 18 years and over, who were diagnosed with septic shock and septic shock according to the definitions of SCCM and ESICM's consensus conference in 2016, were enrolled in the rehabilitation of the Gülhane Training and Research Hospital between 01 December 2016 and 30 April 2017. Patients who did not receive enough clear visualization due to obesity or mass in the neck and were not under mechanical ventilator therapy were excluded from the study and 28 patients were included in the study. Baseline CI values of patients were measured with USCOM and then PBK test was performed. Those with a CI change of 15%or more were considered as fluid-responsive group. IJV-DI, VCI-CI, SB, DB, OAB, and KH values of patients were measured before and after PBK. Data were analyzed using the t test and the Student t test. The normal distribution of the data was evaluated by the Kolmogorov Smirnov test. The mean age of the patients was 69 ± 10,08, 39,3%female (n = 11) and % 60,7 male (n = 17). According to CI change after PBK, 64.28%(n = 18) of all patients were responded to the fluid (responder) and % 35.72 were nonresponder. When the IJV-DI value is above % 13.5, it predicts fluid response with % 90 sensitivity and % 89 specificity. The VCI-CI value predicts fluid response with % 13.2 and above with % 90 sensitivity and % 100 specificity.