Spor beslenmesi bilgi anketinin Türk toplumunda geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması ve diyet kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Validity and reliability of the sports nutrition knowledge questionnaire in turkish society and assessment of its relationship with diet quality
  1. Tez No: 515295
  2. Yazar: BURCU ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Spor Beslenmesi Bilgi Anketi'nin (SBBA) geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması ile profesyonel Türk sporcuların spor beslenmesi konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi; spor beslenmesi bilgisi ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 19-30 yaş arası 125 profesyonel sporcu ve 85 beslenme ve diyetetik bölümü son sınıf öğrencisi katılmıştır. Bireylerin genel özelliklerinin, beslenme alışkanlıklarının ve spor beslenmesi bilgi durumlarının sorgulandığı anket yüz yüze uygulanmıştır. Beslenme durumunun değerlendirilmesi için 24 saatlik geriye dönük tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı kayıtları alınmıştır. Sporcuların diyet kaliteleri Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) ile değerlendirilmiştir. SBBA yüksek iç tutarlılık değeri (Kuder Richardson-20=0,927) ve test tekrar testi sınıf içi korelasyon katsayısına (r=0,974) göre güvenilir bulunmuştur. Sporcuların ve beslenme ve diyetetik bölümü öğrencilerinin SBBA toplam puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; böylece anketin yapı geçerliği sağlanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to correctly determine elite athletes' knowledge about sports nutrition by doing validity and reliability of Sports Nutrition Knowledge Questionnaire (SNNQ); and also to assess the relationship between sports nutrition knowledge level and diet quality of athletes. A total of 125 elite athletes and 85 nutrition and dietetics department senior students aged 19-30 years participated in the research. A questionnaire was applied face-to-face to assign general characteristics, nutritional habits and sports nutrition knowledge of the individuals. Twenty four hour dietary recall and food frequency questionnaire records were taken to determine the nutritional status. The diet quality of the athletes was evaluated by Healthy Eating İndex-2015 (HEI-2015). SNNQ were detected as reliable according to the high internal consistency (Kuder Richardson-20=0.927) and test-retest with interclass correlation coefficient (r=0.974). The difference between SNNQ total scores of athletes and nutrition and dietetics department students was statistically significant; so that the construct validity of the questionnaire was obtained (p 0.05).