Sperm DNA fragmantasyonu %30'un üzerinde olan hastaların microchip ve TESA yöntemleriyle elde edilen spermler ile yapılan mikroenjeksiyon işlemi sonucu embriyo gelişim hızı, kalitesi ve gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison between microinjection procedure with sperms that are obtained by microchip and TESA methods, in embryo development rate, quality and pregnancy outcomes of patient whose sprem dna fragmantion %30 or more
- Tez No: 515296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada; sperm DNA fragmantasyonu %30 ve üzerinde olan hastaların, sperm elde etme yöntemlerinden olan TESA ve microchip tedavisi sonrası embriyo gelişimleri ve gebelik oranları üzerine etkileri incelenmiştir. Tedavilerin ne derece etkili olduğunu gözlemleyip tüp bebek merkezlerine başvuran infertil hastalara sunulacak tedavi yöntemlerini arttırmak amaçlanmıştır. TESA ve microchip tekniklerinin embriyo gelişimine olan etkisi karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). TESA ve microchip tekniklerinin uygulandığı iki ayrı grubun gebelik sonuçları karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Ancak sayısal verilerdeki gebelik sonucuna bakıldığında, TESA %52,8'lik bir oranla microchip tekniğinin %40'lık oranına göre daha avantajlı sayılabilir. Her iki sperm elde etme yönteminde de elde edilen spermlerdeki DNA fragmantasyon oranının düştüğü birçok araştırmada desteklenmiştir. Buna itafen seçilecek olan spermlerin büyük bir kısmı hasarsız olup, hasarsız sperm ile ICSI yapılan ve sonucunda oluşan embriyo parametrelerinin daha iyi olacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla gebelik oranının embriyo kalitesine bağlı olarak artacağı savunulmaktadır. Daha doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmek amacıyla, aynı gruplarda büyük ölçekli bir popülasyonda değerlendirilme yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study , we examined the effect of TESA and Microchip sperm in patients who has %30 or more Sperm DNA Fragmentation to the Development Rate and Pregnancy Outcomes. It was aimed to observe how effective treatments were and improve the treatment methods to be offered to infertile patients who applied to IVF centers. In the Results , There is no significant difference between the use of TESA and Microchip sperm to the Embryo Development Rate, and Pregnancy outcomes.(p>0,05). However , when we checked the pregnancy rate outcomes in numerical data TESA can be considered to the advantageous at a rate of %52.8 compared to the rate of % 40.0 of microchip technique. The both of sperm retrieval method reduces the sperm DNA fragmentation rate and this is highlighted by many researches. It is thought that most of the sperms to be selected for this purpose are will be undamaged, So the embryo parameters that are made with ICSI and resulting with undamaged sperm will be better. It is therefore argued that the pregnancy rate will increase depending on the embryo quality. This study aims to contribute to the literature and in order to obtain more accurate and reliable results, a large-scale population assessment can be made in the same groups.