Sıçanlarda kafeterya diyeti ve yüksek yağlı diyetin obezite ile ilişkili bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of cafeteria diet and high fat diet on some biochemical parameters associated with obesity in rats
- Tez No: 515294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada kafeterya diyeti (CAF) ve yüksek yağlı diyetin (HF); sıçanların besin tüketimi, obezite ve obezite ile ilişkili biyokimyasal parametreler üzerindeki olası ayrıştırıcı etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18 adet, 3 haftalık Wistar ırkı erkek sıçan dâhil edilerek, 3 gruba ayrılmıştır. Sıçanlar 12 hafta süresince kontrol diyeti (C) (n=6), HF (n=6) veya CAF (n=6) ile beslenmişlerdir. Besin tüketimleri ve vücut ağırlıkları günlük kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda sıçanlara ötenazi uygulanarak kan ve doku örnekleri alınıp doku ağırlıkları kaydedilmiştir. Vücut kompozisyonu ve ilgili biyokimyasal parametreler analiz edilmiştir. Besin tüketim miktarları CAF grubunda C ve HF gruplarından anlamlı derecede daha yüksektir. HF grubunda ise C grubundan anlamlı derecede düşüktür (C: 20,39±0,88 g/gün, CAF: 37,26±0,88 g/gün, HF: 15,11±0,88 g/gün, p0,05). Haftalık vücut ağırlığı artışı CAF grubunda C ve HF gruplarına kıyasla anlamlı derecede daha yüksek iken, HF grubunda C grubundan anlamlı derecede düşüktür (C: 21,01±1,24 g/hafta, CAF: 27,56±1,24 g/hafta, HF: 15,97±1,24 g/hafta, p0,05), insülin (p>0,05) ve trigliserit (TG) düzeyleri (p>0,05) çalışma grupları arasında anlamlı derecede farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate possible distinctive effects of cafeteria diet (CAF) and high fat diet (HF) on rats' food consumption, obesity and biochemical parameters. 18 male 3-week old Wistar rats were included in the study and divided into 3 groups. Rats were fed with a control diet (C) (n=6), HF (n=6) or CAF (n=6) for 12 weeks. At the end of the study, euthanasia was administered to the rats, blood and tissue samples were taken and tissue weights were recorded. Body composition and related biochemical parameters were analyzed. Food consumption levels were significantly higher in the CAF than in the C and HF. In the HF group, food intake was significantly lower than the C group (C: 20,39±0,88 g/day, CAF: 37,26±0,88 g/day, HF: 15,11±0,88 g/day, p0,05). Weekly body weight gain was significantly higher in the CAF than in the C and HF, but significantly lower in the HF than in the C (C: 21,01±1,24 g/week, CAF: 27,56±1,24 g/week, HF: 15,97±1,24 g/week, p0,05), insulin (p>0,05) and triglyceride (TG) levels (p>0,05) were similar among the study groups.