Turkish validity and reliability of the nutrition knowledge questionnaire for young and adult athletes (NUKYA-Q)
Türk toplumunda genç ve yetişkin sporcular için beslenme bilgisi anketinin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin yapılması
- Tez No: 887346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Avağ, M.S. (2024). Türk Genç ve Yetişkin Sporcular İçin Beslenme Bilgi Anketinin Geçerlilik ve Güvenilirliğinin Değerlendirilmesi (NUKYA-Q) Üzerine Türkçe Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul, 2024. Araştırmanın amacı, Türk genç ve yetişkin sporcular için Beslenme Bilgisi Anketi'nin (NUKYA-Q) geçerlilik ve güvenilirliğini doğru bir şekilde belirlemek ve sporcuların beslenme bilgi düzeyi ile diyet kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırma, Bulvarspor Kulübü'nün A takımı ve genç takımlarında oynayan profesyonel sporcularla Avcılar Futbol Akademisi'nde gerçekleştirildi. Araştırmaya 13-30 yaşları arasında toplam 236 profesyonel sporcu katıldı. Katılımcıların genel özelliklerini, yeme alışkanlıklarını ve spor beslenmesi bilgilerini belirlemek amacıyla yüz yüze anket uygulandı. Beslenme durumunu belirlemek için 24 saatlik geri çağırma yöntemi kullanıldı. Sporcuların diyet kalitesi Sağlıklı Beslenme İndeksi-2020 (HEI-2020) kullanılarak değerlendirildi. NUKYA-Q, yüksek iç tutarlılık değeri (Kuder Richardson-20=0.735) ve test-tekrar test sınıf içi korelasyon katsayısı (r=0.971) ile güvenilir bulundu. Sporcuların NUKYA-Q toplam puanı 40.11±7.43 ve doğru yanıt oranı %73.22±10.04 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Avağ, M.S. (2024). Turkish Validity and Reliability Study on the Evaluation of Validity and Reliability of the Nutrition Knowledge Questionnaire for Turkish Youth and Adult Athletes (NUKYA-Q). Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics, Master's Thesis. Istanbul, 2024. The aim of this research is to accurately determine the validity and reliability of the Nutrition Information Questionnaire for Turkish Youth and Adult Athletes (NUKYA-Q) and to evaluate the relationship between athletes' nutritional knowledge level and diet quality. The research was conducted at Avcılar Football Academy with professional athletes playing in the A team and youth teams of Bulvarspor Club. A total of 236 professional athletes aged 13-30 participated in the research. A face-to-face survey was administered to determine individuals' general characteristics, eating habits, and sports nutrition knowledge. To determine nutritional status, 24-hour recall were taken. The diet quality of athletes was evaluated using the Healthy Eating Index-2020 (HEI-2020). NUKYA-Q was found to be reliable according to its high internal consistency value (Kuder Richardson-20=0.735) and test-retest intraclass correlation coefficient (r=0.971). The athletes' NUKYA-Q total score was 40.11±7.43 and correct response percentage 73.22±10.04%.