Improving the efficiency of distributed information retrieval using hybrid index partitioning
Dağıtık bilgi getirme için melez doküman dağıtımı kullanılarak verimliliğin arttırılması
  1. Tez No: 515297
  2. Yazar: FATİH HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geleneksel döküman dağıtımı kullanılarak yapılan seçmeli aramalar kapsamlı aramalarla kıyaslandığında toplam sorgu maliyeti açısından avantajlıdır. Fakat bu yöntem sorgu bekleme süresi ve yük dağılımı açısından çoğu zaman kötü sonuçlar verebilmektedir. Bu tezde bu sorunlarla baş edebilmek için melez döküman dağıtımı ismiyle yeni bir döküman dağıtımı yöntemi öneriyoruz. Çalışmalarımız melez döküman dağıtımı yöntemiyle sorgu bekleme süresi açısından ciddi kazançlar sağlamanın mümkün olabileceğini göstermektedir. Buna ek olarak, melez döküman dağıtımı yöntemı yük dağılımını da dengede tutabilmektedir ve kaynak kullanımında optimizasyon sağmamaktadır. Bu özellik kısıtlı kaynaklı ortamlarda çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Selective search with traditional partitioning have advantages over exhaustive search in terms of total query cost. However, it can suffer from query latency and load imbalance for most of the time due to its nature. To overcome these issues, we proposed a new partitioning method in this thesis, namely Hybrid partitioning. Our studies shows that it is possible to obtain significant savings in query latency with this new partitioning methodology. In addition to that, query processing with Hybrid partitioning also keeps loads in balance and provides resource optimization which is a key point for low resource environments.