Yoğunluk fonksiyonel teorisi ile bazı kristallerin elektronik ve titreşim özelliklerinin incelenmesi
A density functional theory study of the electronic structure and vibrational properties of some crystals
  1. Tez No: 515305
  2. Yazar: MELEK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, yoğunluk fonksiyonel teorisi ve düzlem dalga pseudopotansiyel metoduna dayanan ab-initio metodla bazı bileşiklerin (YZn, ScZn, YIn ve KZnF3) yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özellikleri incelendi. Bileşiklerin örgü parametreleri, elektronik bant yapıları ve elektronik durum yoğunlukları, elastik sabitleri hesaplandı. Hesaplamalar sonucu bulunan değerler mevcut deneysel ve teorik değerler ile karşılaştırıldı. Yoğunluk fonksiyonu pertürbasyon teorisi ile bileşiklerin fonon frekansları hesaplandı. Her bileşik için fonon dispersiyon ve fonon durum yoğunluk eğrisi çizildi. Elde edilen fonon frekansları mevcut deneysel veriler ile karşılaştırıldı. Kullanılan metodun bileşiklerin birçok özelliğini doğru tahmin ettiği görüldü
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, elastic and vibrational properties of some crystals (YZn, ScZn, YIn ve KZnF3) were investigated by using ab-initio calculations within density functional theory and pseudopotantials method. For these compounds, lattice parameters, electronic band structure and electronic density of states, elastic constants were calculated. The obtained values were compared with the available experimental and theoretical data. Phonon frequencies for these compounds were calculated by using density functional perturbation theory. For each compound, full phonon dispersion curves and phonon density of states curves were plotted. The calculated phonon frequencies were compared with the previous experimental data. It was found that the method can be used predicted the many properties of compounds accurately.