2-18 yaş arası çocuklarda içecek tüketim profilinin belirlenmesi
Determination of beverage consumption profile of children between 2 - 18 years old
- Tez No: 515323
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çocukların ve adölesanların beslenmesinde içecekler önemli yer tutmaktadır. İçecek tüketim profili toplumların kültürel ve sosyodemografik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışma hastanemize başvuran çocukların ve adölesanların içecek tüketim tercihlerini ve miktarını öğrenebilmek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında çocuklarımızın ve gençlerimizin içecek tüketimlerinin sağlıklı beslenme önerilerine uygunluğunun değerlendirilmesi ve içecek tüketimleri ile vücut kitle indeksi arasında ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Ülkemizde bu konu ile ilgili yapılmış yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızın daha geniş ölçekli benzer çalışmalara öncü olacağı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Pediatri Polikliniklerinde 01.04.18-30.05.18 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya 2-18 yaş arası sağlıklı ve gönüllü olan 496 çocuk dahil edildi. Katılımcılara çoktan seçmeli ve boşluk doldurmalı sorulardan oluşan anket yüzyüze görüşme tekniği ile uygulandı. Anket formunda ailenin sosyodemografik özellikleri ve su, ayran, süt, soda/maden suyu, gazlı içecek, enerji içecekleri, hazır meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu, siyah çay, bitki çayı, soğuk çay, Türk kahvesi, çözünür veya filtre kahve ve alkollü içecek tüketimlerine ilişkin sorular yer aldı. Boy ve kilo ölçümleri dijital tartı ile yapıldı. İstatistiksel analizler“Scientific Package for Social Science 20”(SPSS-20) programı ile yapıldı. İki bağımsız ölçüm grubunun karşılaştırılması için Ki-Kare testi kullanıldı ve p değeri 0,05'in altında anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 496 çocuğun %48'i kız , %52'si erkekti ve ortalama yaşları 8,61±4,2 idi. Katılımcıların annelerinin %52'si, babalarının %41,1'i ilköğretim mezunuydu. Katılımcıların %52,8'nin ortalama aylık aile geliri 1500TL-5000TL arasında bulundu. 2-5 yaş çocuklarda içeceklerin tüketim yaygınlığının çoktan aza doğru sırasıyla su (%100), süt (%92,4), ayran (%90,5), hazır meyve suyu (%74,1), siyah çay (%68,1), taze sıkılmış meyve suyu, gazlı içecekler (%44), maden suyu ve soda, bitki çayı, soğuk çay ve kahve çeşitleri olduğu belirlendi. 5-12 yaş çocukların içecek profili de 2-5 yaş çocuklarınkine benzerdi. 12-18 yaş adölesanların tükettiği içeceklerin yaygınlığının sırasıyla çoktan aza doğru, su (%100), ayran (%86,6), hazır meyve suyu (%83), gazlı içecekler (%76,8), siyah çay (%75,9), süt (%73,2), maden suyu, soğuk çay, kahve türleri, taze sıkılmış meyve suyu, enerji içeceği, bitki çayları ve alkollü içecekler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Drinks are important for children's and adolescents' diet. Drink consumption profile varies according to the cultural and sociodemographic characteristics of societies. This study was conducted in order to learn the preference and amount of beverage consumption of children and adolescents who applied to our hospital. In the light of information obtained, it is aimed to evaluate the appropriateness of beverage consumption of our children and young people to healthy nutrition recommendations and to investigate the relationship between beverage consumption and body mass index. There are not enough studies on this subject in our country. It is thought that our work will be a pioneer of similar work on a larger scale. Materials and Methods: The study was carried out by the Health Sciences University Ankara Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Diseases Training and Research Hospital, General Pediatrics Outpatient Clinics between 1 April 2018 and 30 May 2018. The study included 496 voluntary and healthy children whose ages were between 2 and 18 years. The questionnaire consisting of multiple-choice and gap-filling questions was applied with a face-to-face interview technique with participants. In the questionnaire, there were questions related to the sociodemographic characteristics and drinking habits (about water, ayran, milk, soda / mineral water, carbonated beverages, energy drinks, ready-made fruit drinks, fresh fruit juice, black tea, herbal tea, iced tea, Turkish coffee, instant or filter coffee and alcohol) of the family and participants. Height and weight measurements were made with a digital scale. Statistical analyzes were performed with the program“Scientific Package for Social Science 20”(SPSS-20). Chi-square test was used to compare two independent measurement groups and p-value was considered to be significant when it was below 0.05. Results: Of the 496 participants; 48% were female and 52% were male. The mean age was 8.61 ± 4.2 years. 52% of mothers and 41.1% of fathers were graduates of primary school. The average income was between 1500-5000 TL in 52.8% of the families. According to our results; between the ages of 2 to 5 years, the most commonly consumed drink was found to be water (%100) and that was followed by milk (%92.4), ayran (%90.5), ready-made fruit drinks (%74.1), black tea (%68.1), fresh fruit juice, carbonated drinks (%44), mineral water, herbal tea, cold teas and coffee respectively. The beverage profiles of children aged between 5-12 years were similar to the previous results. In addition, it was observed that between the ages of 12 -18 years, the most commonly consumed drink was water (100%), which was followed by ayran (86.6%), ready-made fruit drinks (83%), carbonated drinks (76.8%), black tea (75.9%), milk (73.2%), mineral water, cold tea, coffee, fresh fruit juice, energy drinks, herbal tea, coffee and alcoholic beverages respectively.