Geriatrik hasta reçetelerindeki ilaç etkileşimleri ve doz aşımlarının incelenmesi
Investigation of drug interactions and dose overconnections in geriatric patient prepaids
  1. Tez No: 515324
  2. Yazar: AYŞE LERZAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İnsanlar yaş aldıkça gerek beyinde gerek vücutta gerçekleşmesi gereken reaksiyonlar, iletimler, ilgili dokuların hasarlarından kaynaklı aksaklıklara uğramaktadır. İlaçların farmakokinetiğini ve hastalıkların gelişimini etkileyen en büyük faktörlerden olan homeostasi mekanizmasının işlevinin azalması ve reseptörlerin ilgili kimyasallara olan duyarlılığını kaybetmesi ya da azalması da insanın yaş alması sonucunda gerçekleşen faktörlerdendir. İlaç etkileşimi; besinlerin, besin desteklerinin, formülasyondaki yardımcı maddelerin, çevresel faktörlerin, diğer ilaçların veya hastalıkların, hastanın ilaca olan yanıtını değiştirmesi sonucu meydana gelmektedir. İleri yaş ve reçete edilen ilaçların sayısı ile olası ilaç-ilaç etkileşimlerinin sıklığı arasındaki güçlü ilişkiden dolayı özellikle yaşlı hastalar bu duruma daha duyarlıdır. İlaçlar pazara çıkmadan önce yapılan klinik çalışmalarında genelde geriyatrik hastalar dahil edilmezler ve doz uyarlama çalışmaları bulunmamaktadır. Geriyatrik hastalarda özellikle karaciğerde metabolize olan ya da böbrek tarafında atılan tüm ilaçlarda doz uyarlaması çok önemlidir. İlaç-ilaç etkileşiminin nasıl oluştuğunun ve bunun nasıl yönetileceğinin bilinmesi, klinik uygulamanın önemli bir bölümüdür. Geriatrik hastalarda en başarılı teröpatik yanıtı almak için hekimlerin ve eczacıların, her hastayı ayrı ayrı değerlendirmelerden ve analizlerden geçirmeli, bu değerlendirmeler geriatrik hastaya özel olarak yapılmalıdır. Bu çalışmada, 02.03.2016 ve 08.12.2016 tarihleri arasında Ayşe Lerzan Eczanesi'ne gelen 175 adet geriatrik hastanın 175 adet SGK reçetesi baz alınarak bu reçetelerde herhangi bir ilaç-ilaç etkileşim ya da doz aşımının olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As people age, they suffer from the damages caused by the reactions, transmissions and related tissues that must occur in the body and in the body. The pharmacokinetics of drugs and the loss of function of the homeostasis mechanism, which is one of the greatest factors affecting the development of diseases, and the loss or reduction of the sensitivity of receptors to relevant chemicals are also factors that occur as a result of human aging. Drug interaction; food, supplements, formulation auxiliaries, environmental factors, other medicines or illnesses change the patient's response. Elderly patients are more susceptible to this situation, especially because of the strong link between the age and the number of prescription drugs and the likely frequency of drug-drug interactions. Clinical trials before medication usually do not include geriatric patients and there is no dose adjustment studies. Dosage adaptation is very important in geriatric patients, especially in all medicines metabolized in the liver or taken by the kidney. Knowing how the drug-drug interaction occurs and how it is managed is an important part of the clinical practice. In order to obtain the most successful therapeutic response in geriatric patients, physicians and pharmacists must pass each patient separately and analyze them, and these evaluations should be made specifically for the geriatric patient. In this study, it was examined whether there were any drug-drug interactions or overdose on 175 prescriptions of 175 geriatric patients from Ayşe Lerzan Pharmacy between 02.03.2016 and 08.12.2016 based on SGK prescriptions.