Metabolik sendromlu koroner arter hastalarında periferik ve solunum kas eğitiminin etkileri
The effects of peripheral and respiratory muscle training in coronary artery patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 515327
  2. Yazar: KIYMET MUAMMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmanın amacı metabolik sendromlu koroner arter hastalarında periferik ve solunum kas eğitiminin solunum fonksiyonları, solunum kas gücü, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya metabolik sendromlu stabil koroner arter hastalığı olan 60 hasta dahil edildi. Çalışma hastaları 20 hasta nöromüsküler elektrik stimulasyon (NMES) ve periferik kas eğitimi, 20 hasta inspiratuar kas eğitimi (İKE) ve periferik kas eğitimi, 20 hasta periferik kas eğitimi olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Eğitim 6 hafta boyunca verildi. NMES uygulaması, rectus abdominise, 30 Hertz, haftada 3 gün, 30 dakika uygulandı. İnspiratuar kas eğitimi, İKE cihazı ile MIP'in %30'u şiddetle, haftada 7 gün, günde 2 kez 15'er dakika süreyle uygulandı. Periferik kas eğitimi, elastik band ve proprioseptif nöromusküler fasilitasyon egzersizleri ile verildi. Demografik ve klinik bilgileri, antropometrik ölçümleri, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, dispne, periferik kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, depresyon düzeyi ve kan biyokimyası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of peripheral and respiratory muscle training on respiratory function, respiratory muscle strength, functional capacity, quality of life and depression in coronary artery disease patients with metabolic syndrome. Sixty patients with stable coronary artery disease with metabolic syndrome were included in the study. Patients were randomly divided into 3 groups: 20 patients with neuromuscular electrical stimulation (NMES) and peripheral muscle training, 20 patients with inspiratory muscle training (IMT) and peripheral muscle training, and 20 patients with peripheral muscle training. Exercise training was given to all patients. NMES application was performed to rectus abdominis as 30 Hertz, 3 days a week for 30 minutes. The inspiratory muscle training was applied at the 30 % intensity of MIP for 7 days a week, 2 times a day for 15 minutes using IMT device. Peripheral muscle training was performed to all groups as proprioceptive neuromuscular facilitation exercises using elastic band. The demographic and clinical data, the anthropometric measurements, respiratory functions, respiratory muscle strength, dyspnea, peripheral muscle strength, functional capacity, quality of life, depression level and blood biochemical studies of the patients were evaluated. Significant improvements in the anthropometric measurements, significant increase in MIP, MEP, FVC, FEV1, PEF, MMRC dispnea scores and 6 minute walking distance, significant decrease in borg dyspnea and fatigue and significant increase in peripheral muscle strength (p < 0.05) were observed in all groups at the end of the study.