Renal biyopsi ile membranöz glomerulonefrit tanısı almış hastalarda antifosfolipaz a2 reseptör antikor sıklığı ve diğer parametreler
Antiphospholipase a2 receptor antibody frequency onpatients diagnosed membranous glomerulonephritis withrenal biopsy and other parameters
  1. Tez No: 515333
  2. Yazar: BÜŞRAGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILMAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Membranöz nefropati (MN), nefrotik sendromun yetişkinlerde sık rastlanan bir sebebidir. Yapılan çalışmalarda idiopatik MN'li hastaların %70'inde M-Tipi fosfolipaz A2 reseptörüne karşı gelişmiş olan otoantikorların (Anti-PLA2R) varlığı gösterilmiştir. Bizim araştırmamız daha önce membranöz glomerulonefrit tanısı almış hastalara ait renal biyopsi materyallerinde anti-PLA2R varlığını ve bu hastaların klinik, laboratuar ve tedaviye yanıt özelliklerinin değerlendirmesini amaçlayan retrospektif bir çalışmadır. Materyal Metod: Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, Patoloji Ana Bilim Dalı'nda incelenmiş ve 2012-2017 tarihleri arasında membranöz glomerulonefrit tanısı almış 60 hasta çalışmamıza dahil edildi. Renal biyopsi örnekleri immunohistokimyasal yöntemler ile boyanarak PLA2R antikor varlığı araştırıldı. Hastaların demografik özellikleri, kullandığı tedaviler, tedavi süreleri, klinik değerlendirme (ödem varlığı) tedavi öncesi ve sonrası üre, kreatinin, sodyum, potasyum, serum albumin, e GFR, proteinüri düzeyleri hasta dosyalarından not edildi. Veri girişi ve analizi için bilgisayar ortamında SPSS 16.0 paket programı, verilerin özetlenmesinde kategorik değişkenler için sayı ve yüzdelikler, sayısal değişkenler için ortalama±standart sapma ve ortanca kullanıldı. İstatistiksel analizde normal dağılım göstermeyen değerler nonparametrik bağımlı gruplarda Wilcoxon testi, bağımsız gruplarda Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Kategorik veriler arasında ilişkilerin belirlenmesinde Fisher Exact Ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 60 hastanın biyopsi örneklerinde antifosfolipaz A2 reseptör antikoru 50 vaka da (%87.7) pozitif, 7 vaka da (%12.2) negatif tespit edildi. Değerlendirmeye alınan 3 vakada ise materyal yeterli değildi. Tüm hastalarda immunsupresif tedavi ile tedavi sonrası proteinüri azaldı (p0,005). Tedaviye yanıt (komplet ve parsiyel remisyon) oranları antikoru v olan hastalarda daha yüksek oranda idi (p0,05). Orta risk grubundaki komplet remisyon oranları yüksek risk grubundan daha yüksek idi (p0,05). Orta ve yüksek risk grubundaki hastaların parsiyel remisyon oranları benzerdi (p>0,05). Düşük ve Yüksek risk rubundaki hastaların parsiyel remisyon oranları benzer olarak bulundu (p>0,05). Sonuç: Primer MGN'li hastalarda anti-PLA2R antikor varlığı yüksek oranda bulundu. Bu hastaların immunsupresif tedaviye yanıtları antikor olmayanlardan daha iyi bulundu. Antikor olmayan vakalarda tedaviye yanıtın düşük olması sekonder nedenleri akla getirmelidir. Tedaviye yanıt ve prognoz açısından primer MGN'li hastalarda anti- PLA2R antikor varlığının araştırılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Membranous nephropathy (MN) is a common cause of nephrotic syndrome in adults. Studies have demonstrated the presence of autoantibodies (Anti- PLA2R) that are developed against M-type phospholipase A2 receptor in 70% of patients with idiopathic MN. Our study aimed to evaluate the presence of anti-PLA2R renal biopsy materials and the clinical, laboratory and treatment response characteristics of patients with membranous glomerulonephritis retrospectively. Materials and Method: Sixty patients diagnosed with membranous glomerulonephritis between 2012 - 2017 in Konya Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine, Department of Pathology, are included in the study. Renal biopsy specimens are stained with immunohistochemical methods, and the presence of PLA2R antibody was investigated. Patients' demographics, treatments, treatment duration, clinical evaluation (presence of edema) urea, creatinine, sodium, potassium, serum albumin, e GFR, proteinuria levels before and after treatment were examined from the patient files. SPSS 16.0 software program is used for the data entry and analysis, for the summary of the data concerning categorical variables the numbers and percentages are used. Mean ± standard deviation and median values were used for the numerical variables. For the abnormal values in the statistical analysis; nonparametric dependent groups were compared with Wilcoxon test, and independent groups were compared with Mann Whitney U test. The Fisher Exact Chi-square test was used to determine the relationships between the categorical data. The results were found to be statistically significant, with 95% confidence interval and the p-value less than 0.05. Findings: In the biopsy specimens of 60 patients who participated in the study, the anti-phospholipase A2 receptor antibody was found to be positive in 50 cases (87.7%) and negative in 7 cases (12.2%). In 3 of the cases evaluated the material was not sufficient. After the immune suppressive treatment proteinuria was regressed (p 0.05). In our study we compared treatment responses of patients to the two often preferred treatment preferences; steroid and cyclosporine treatment and steroid and cyclophosphamide treatment. In the steroid and cyclosporine group, 5 (62.5%) out of a total of nine patients had complete remission while four patients(44.4%) had partial remission. All the patients in this group were responsive to treatment. In steroid and cyclophosphamide group; out of 11 patients in total three patients (27.3%) had complete remission, and five patients (45.5%) had partial remission. Three patients (27.3%) did not give a response to the treatment. When the response rates (complete remission and partial remission)of the patients who had steroids and cyclosporin treatments were compared to response rates of the patients who had steroid and cyclophosphamide treatments both the treatment response and the complete remission rates were found similar in between the groups (p = 0.218, p = 0.362 respectively). Results: In patients with primary MGN, Anti-PLA2R antibody presence was high. Immunosuppressive treatment responses of these patients were better than the patients who did not have these antibodies. The low treatment response patients with no antibodies should suggest the secondary causes. Regarding the treatment response and prognosis, examining the presence of anti-PLA2R antibody in patients with primary MGN would be appropriate. Key