Sıçanlarda ultraviyole a ve b ile indüklenmiş deri hasarında ellajik asit ve silibininin doku koruyucu, antiapoptotik ve antioksidan etkilerinin moleküler ve stereolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of tissue protective, antiapoptotic and antioxidant effects of ellagic acid and silibinin in ultraviolet a and b induced skin damage in rats by molecular and stereological methods
  1. Tez No: 515335
  2. Yazar: SEDA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ, DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Keskin S. Sıçanlarda Ultraviyole A ve B ile İndüklenmiş Deri Hasarında Ellajik asit ve Silibininin Doku Koruyucu, Antiapoptotik ve Antioksidan Etkilerinin Moleküler ve Stereolojik Yöntemlerle Araştırılması. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Çalışmalar Ultraviyole A ve B (UVAB) radyasyonunun oksidatif stres ve DNA hasarına neden olduğu, ellajik asit (EA) ve silibininin (SB) antioksidan özellik gösterdiğini bildirmektedir. Bu çalışmada, deneysel olarak sıçan sırt derisinde oluşturulan UVAB hasarına karşı EA ve SB'nin tedavi etkinliği biyokimyasal, immünohistokimyasal (TUNEL) ve stereolojik yöntemlerle araştırıldı. Bu amaçla, oksidatif stres ve apoptozda meydana gelen değişiklikler, stereolojik inceleme ile birlikte değerlendirildi. Her biri 7 Wistar albino dişi sıçandan oluşan 6 grup oluşturuldu. Gruplar; Kontrol (K), Ultraviyole A ve B grubu (UVAB), Ellajik asit (EA) grubu, Silibinin (SB) grubu, UVAB+EA (Ultraviyole AB grubu+Ellajik asit) grubu ve UVAB+SB (Ultraviyole AB grubu+Silibinin) grubu olarak adlandırıldı. UVAB, UVAB+EA ve UVB+SB grubundaki hayvanlar 30 gün boyunca günde 2 saat süreyle UVAB ışınına maruz bırakıldı. UVAB+EA ve UVAB+SB gruplarına her UVAB uygulamasından 30 dk önce 50 mg/kg/gün EA ve 50 mg/kg/gün SB gavaj yoluyla verildi. UVAB uygulanmayan EA ve SB gruplarına ise aynı dozlarda 50 mg/kg/gün EA ve SB gavaj yoluyla verildi. Bütün hayvanlar 30. günde sakrifiye edildi. Analizler için sırt deri dokuları alındı. Araştırma sonuçlarına göre; UVAB grubu ile Kontrol grubu kıyaslandığında Total Antioksidan Seviyesindeki (TAS) azalma ve SB ve EA verilen tedavi grupları ile UVAB grubu kıyaslandığında TAS seviyesindeki artış anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Keskin S. Investigation of Tissue Protective, Antiapoptotic and Antioxidant Effects of Ellajic Acid and Silibinin in Ultraviolet A and B - Induced Skin Damage in Sharp S. Rats by Molecular and Stereological Methods. Van, Yuzuncu Yil University Institute of Health Sciences, Department of Medical Histology and Embryology, M.Sc. Thesis, Van, 2018. Studies indicate that ultraviolet A and B (UVAB) radiation causes oxidative stress and DNA damage, whereas ellagic acid (EA) and silibinin antioxidant properties. In this study, the therapeutic efficacy of EA and SB was investigated by biochemical, immunohistochemical (TUNEL) and stereological methods against UVAB damage generated experimentally in rat dorsal ridge. For this purpose, changes in oxidative stress and apoptosis were evaluated together with stereological examination. Six groups of 7 Wistar albino female rats were formed each. Groups; The control group (K), Ultraviolet A and B group (UVAB), Ellagic acid (EA) group, Silibinin (SB) group, UVAB + EA (Ultraviolet AB + Ellagic acid) group and UVAB + SB (Ultraviolet AB+ Silibinin) group. The animals in the UVAB, UVAB + EA and UVB + SB groups were exposed to UVAB radiation for 2 hours daily for 30 days. 50 mg/kg/day EA and 50 mg/kg/day SB were given orally 30 minutes prior to each UVAB application to the UVAB + EA and UVAB + SB groups. EA and SB without UVAB were given 50 mg/kg/day EA and SB by the same doses. All animals were sacrificed on the 30th day. Ridge skin tissues were taken for analysis. According to the results of the research; UVAB group compared with the control group, the decrease in total antioxidant status (TAS) and the increase in TAS level compared with the UVAB group were not significant (p> 0.05).