Postmodern kültür ve halkla ilişkiler: Kampanyalar üzerine bir analiz
Postmodern culture and public relations: An analysis on campaigns
- Tez No: 515352
- Danışmanlar: PROF. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Halkla ilişkiler alanı tarihsel olarak ele alındığında, alanda işlevsel yaklaşımların ağırlıklı olduğu görülmektedir. Bu durum alanda alternatif çalışmaların gerçekleşme potansiyelini sınırlandırmaktadır. Postmodernizm de alternatif çalışma alanlarından biridir.“Postmodern/postmodernite/postmodernizm”kavramları ile“halkla ilişkiler”arasında pek çok kesişim öbeği ve araştırma alanı bulunmaktadır. Bir kısmı örgüte, bir kısmı hedef kitleye, bir kısmı yönteme yönelebilecek, bir kısmı da kültüre ve dile yönelebilecek devasa bir çalışma alanına da dikkat çekmek gerekmektedir. Bu tez kapsamında halkla ilişkiler sosyo-kültürel perspektif kapsamında değerlendirilmiş ve kültürel aracılık rolü ele alınmıştır. Halkla ilişkiler postmodern kültürü (yeniden) üreten bir kültürel aracı olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda öncelikle postmodern kültüre giden yoldaki en önemli etkenler olan üretim ve tüketim sistemlerinde yaşanan dönüşüm ele alınmış. İkinci bölümde halkla ilişkiler alanındaki güncel tartışmalar, halkla ilişkilerdeki kültürel dönüşüm ve alanın kültürel aracı rolü tartışılmıştır. Daha sonra postmodern kültürün özellikleri üzerinde durulmuştur. Halkla ilişkiler ile postmodern kültür arasındaki ilişkinin incelenmesi için 10 halkla ilişkiler kampanyası ve 3 halkla ilişkiler uygulaması çoklu vaka analizi çerçevesinde eleştirel söylem analiziyle incelenmiştir. Sonuç olarak kampanya söylemleri aracılığıyla halkla ilişkiler postmodern kültürü (yeniden) ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Based on the historical background, it can be noted that the functionalist approaches have been directive and prevalent in Public Relations. This has led to restrain the formation of alternative perspectives in this field. In this context, postmodernism can be seen as the alternative field of study in terms of Public Relations. There are several junctions between the terms,“postmodern/postmodernity/postmodernism and the ”public relations" researches. Organizational examinations, target analysis, methodological discussions, cultural and discursive studies are become important in the intersection of public relations and postmodernism. Within the framework of this study, public relations are being dealt with as cultural intermediary by reference to socio-cultural evaluation. To be more clear, public relations are positioned as the cultural intermediary which is reproducing postmodern culture. In this vein, the current study initially focuses on the significant changes and transformations of production and consumption affected by the postmodern culture. The latter chapter tackles the current discussions on public relations and the cultural transformation process within the conceptualization of cultural intermediary. Then, it is being centered upon the characteristics of postmodern culture in comprehensive way. The argued theoretical connection between the postmodern culture and public relations is being analyzed by the research of 10 public relations campaigns and 3 cases. For this, critical discourse analysis is selected as the research method within multiple case analysis. The research findings revealed that public relations campaigns and cases reproduce the postmodern culture discursively.