Güncel sanat uygulamalarında sitüastyonist hareketin izleri
Impressions of situationist international on contemporary art practices
  1. Tez No: 515353
  2. Yazar: HİKMET YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez günümüz sanatında sitüasyonist hareketin etkilerinin halen devam ettiğine yönelik bir çalışmadır. Tez hazırlama süreci içerisinde dünyadaki ve ülkemizdeki pek çok sanatçının hayatları ve işleri, bu işlerin oluşma süreçleri, bulundukları toplumun ve siyasal iktidarın etkinliği ve sanatlarının anlaşılabilirliği üzerine, dökümantasyon taraması yapılarak oluşturulmuştur. Konu ile ilgili literatür taranmış, güncel sanattan örnekler araştırılmış, bu yapıtlara dönük okumalar gerçekleştirilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, sitüasyonist düşüncenin anlaşılır hale getirilmesi amacıyla sitüasyonist hareketin politikada ve sanatta beslendiği ideolojiler, dönemin sosyal ve siyasal koşulları ile sitüasyonist kavramlardan bahsedilmektedir. İkinci bölümde, güncel sanatçılar işleri ile örneklendirilerek sitüasyonist düşünce ile ortak noktaları ve benzerlikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, süreç içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar sunulmaktadır. Sonuç bölümünde ise, güncel sanat uygulamalarında sitüasyonist düşüncenin günümüz sanatını doğrudan etkilediği ve ruhunun hala yaşıyor olduğundan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an action about the situationist international on actual art. Within the preparation process, this thesis formed concerning to many artists in the world an in our country, their lives and works, periods of formation, the impression of society they belong and politicial power and the intelligibility of their arts. Literature related the subject were scanned, instances were researched about actual art, readings were occured on those works.Thesis divided into three parts. The first part mentioned about the politics and art ideologies that situationist movement fed in, social and politicial circumstances of the period and situationist concepts; in order to make situationist international understandable. In the third part, similarities and common points among the situationist international and actual artist represented by exemplified them with their works.In the third part, the studies carried out in the processing time are presented.And the conclusion part is referred about actual art is directly influenced by situationist international on contemporary art practices and its soul is stay alive.